Jeśli śledzicie fanpage bloga na facebooku to zapewne wiecie, że ubiegły weekend spędziłam w Londynie. Z racji tego, że jestem studentką i nie posiadam na koncie milionów, nie chciałam wydać na ten wyjazd  bajońskiej sumy! W tym poście postaram się w skrócie opowiedzieć, jak spędzić weekend w Londynie nie rujnując przy tym swojego portfela.
1.  TANI bilet lotniczy.
Z pomocą przychodzą nam przewoźnicy Wizzair i Ryanair. Latają z większości dużych miast w Polsce a ceny są naprawdę przyzwoite. Trzeba liczyć się z tym, że sam bilet na samolot nie załatwia sprawy, gdyż tanie linie lotnicze latają zazwyczaj na boczne lotniska-trzeba więc doliczyć koszt dojazdu z lotniska do centrum miasta.
Tutaj macie przykładowy screen ze strony rezerwacyjnej Raynair’a :
Uwaga! Opłata jak wyżej obowiązuję tylko wtedy, gdy lecimy z bagażem podręcznym (55x40x20cm) i gdy zrezygnujemy ze wszystkich opłat dodatkowych (ubezpieczeniena na czas lotu, pierwszeńśtwo wejścia na pokład itp itd)

2. Dojazd z lotniska do centrum.

Raynair lata na Londyn Stansted, Wizzair na Londyn Luton, jednakże  z obu tych lotnisk do centrum przetransferują nas Ci sami przewoźnicy lub w podobnych cenach. Do wyboru mamy:
EasyBus -Busik nie jest może zbyt kofortowy, ale jest to z pewnościa najtańsza opcja, ceny zaczynają się już od 2 funtów, jeśli kupimy bilet online z odpowiednim wyprzedzeniem i w odpowiedniej godzinie.
Terravision – U tego przewodnika zapłacimy najtaniej 6 funtów, Autokar jest z pewnością bardziej komfortowy, jednak stwierdziłam, że godzinę podróży z lotniska do centrum mogę się przemęczyć i zaoszczędzić przy tym parę ładnych złotych na shopping w Primarku:)
StanstedExpress – Z lotniska do centrum można dojechać także pociągiem, Ceny w porównaniu do poprzednich przewoźników są zdecydowanie wyższe (12-16 funtów w jedną stronę), jednak komfort jazdy też jest zdecydowanie wyższy (można wybrać klasę Biznes, klasę  pierwszą i ekonimiczną), poza tym, przy pewnym łucie szczęścia, można natrafić na promocję.

3. Zakwaterowanie.

Baza noclegowo dla turystów w Londynie jak w każdym dużym mieście jest ogromna. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Wiadomo, im bliżej centrum chcemy mieszkać, tym więcej zapłacimy:)
Gdy mam zamiar znależć nocleg korzystam ze strony Booking.com.
Znajdziecie tam mnóstwo hoteli/hosteli z każdego przedziału cenowego.
Tanie-noclegi-londyn – 100 zł/ dobę dla 1 osoby (Pokój 2-osobowy)
Gover Hotel – Świetna lokalizacja,bardzo blisko do centrum, a jeśli chcemy wybrać się z większą ekipą (5 osób) to za taki pokój zapłacimy 116 zł za osobę.
Collingham Place -Również świetna lokalizacja, przy rezerwacji dla 5 osób 84 zł/ osobę.
Zaoszczędzić można również śpiąc u rodziny/znajomych, jeśli poszczęściło się nam posiadać takich w Londynie:).
Dla osób, które lubią poznawać nowych ludzi idealnym rozwiązaniem jest Couchsurfing – nocleg na „kanapie” w mieszkaniu prywatnej osoby. Tutaj cena nie jest wygórowana bo wynosi zazwyczaj 0 funtów/złotych/ euro – ale zawsze jakiś drobiazg typu piwko, winko, czekoladka jest mile widziany. 🙂 Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod linkiem:)
Ja miałam szczęście mieszkać w jednej z pięknięjszych dzielnic Londynu,a  dokladnie w Westminster.

4. Wyżywienie:
Tutaj też wszystko zależy od tego jak gruby jest nasz portfel. McDonald może nie jest zbyt zdrowy, ale cena zestawu wynosi tam niewiele-  ok. 5 funtów.
Zbyt wiele nie zapłacimy też w ChinaTown (oczywiście nie wszędzie-jest tam wiele restauracji, w któych 10 funtów za danie to minimum).
Warto szukać też okazji na stronie Money saving expert. Znajdziemy tam kody promocyjne i zniżki które proponują różne restauracje w mieście. I tak np. w pięknie zlokalizowanej przy London Bridge włoskiej restauracji Azzurro można skorzystać z promocji, że przy zakupie jednej pizzy lub pasty, drugą taką samą otrzymujemy gratis (wychodzi 10 funtów za obiad za dwóch osób!).

My jedliśmy w chińskiej restauracji. Wystrój nie był luksusowy, ale i ceny nie były wygórowane. Dodatkowo trafiliśmy na promocję! Tradycyjna chińska herbata i zupa były gratis do dania głównego:)
Pierwszy raz w życiu jadłam pałeczkami-nie było łatwo, ale konsumpcja posiłku zakończyła się sukcesem:)
I tak za obiad dla dwóch osób ( z zupą i napojem!) zapłaciliśmy 11 funtów:)
 Do ceny wyżywienia należy doliczyć jeszcze ceny śniadań (jeśli nie są  w cenie hostelu) i kolacji. Dla osób chcących ekstremalnie zaoszczędzić-można żywić się, kupując bułki i inne produkty w supermarkecie.   Jeśli mieszkamy w hostelu/hotelu/apartamencie z dostępem do aneksu kuchennego, można zaoszczędzić sporo kasy, przygotowując wszystkie posiłki samemu:)
Drugie śniadanko-gorąca herbata i świąteczna Muffunka. Łączny koszt 2 funty:)
W powyższym zestawieniu nie uwzględniłam dojazdu na lotniska w Polsce. Jeśli lecimy z Modlina, myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przewoźnika ModlinBus. Ceny biletów zaczynają się już od 10 zł, przy rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.
Bilans wyjazdu weekendowego ( 2 noce)
Bilety- 118 zł ( w  2 strony)
Transfer z lotniska do centrum- min. 20 zł (w 2 strony)
Zakwaterowanie – 200zł
Wyżywienie  – minim. 120 zł
Transfer na lotnisko w Polsce- min. 20zł (w 2 strony)
Suma: 478 zł.  
Jest to oczywiście przykładowa kwota-można zaoszczędzić wiele na noclegu (pokoje wieloosobowe, jeśli jedziecie ze znajomymi, couchsurfing). Można zapłacić też wiele więcej, jeśli chcecie mieszkać w lepszej lokalizacji w hotelu o wyższym standardzie.  Tak jak mówiłam wcześniej, wszystko zależy od tego, jaką kwotą dysponujemy.
Wystarczy trochę oszczędności i odrobina dobrych chęci i możemy jechać na podbój pięknego europejskiego miasta!

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona