Zwiedzanie Nowego Jorku

Umówmy się, Nowy Jork nie należy do tanich miejsc, ale przy odrobinie chęci na wielu rzeczach można zaoszczędzić! Wierzę, że upolowałeś już swoje bilety, zarezerwowałeś nocleg (oczywiście korzystając ze wskazówek zawartych w moim poście o tym jak zorganizować budżetową podróż do Nowego Jorku). Prawdopodobnie plan zwiedzania też masz już ułożony (a jeśli nie to sprawdź mój gotowy plan Nowy Jork w tydzień). W tym poście przeczytasz o tym, na czym zaoszczędzić będąc już w miejscu, które było planem filmowym Seksu w Wielkim Mieście i Plotkary!

Nowy Jork na czym zaoszczędzić

Nowy Jork na czym zaoszczędzić – Darmowe atrakcje i muzea

Prawie w każdym mieście znajdziesz darmowe atrakcje i muzea. Nowy Jork nie jest tutaj wyjątkiem. Darmowe muzea i  atrakcje to między innymi:

 • Narodowe Muzeum Amerykańskich Indian – jest za darmo zawsze, a nie tylko w wybrane dni tygodnia/ miesiąca. Zobaczysz tu ciekawe wystawy dotyczące rdzennej ludności obu Ameryk. Zdecydowanie warto się tam wybrać!
 • Bank Rezerw Federalnych – to tutaj jest realizowana polityka pieniężna Stanów Zjedonoczonych! Zwiedzanie online i udział w wycieczce z przewodnikiem (w j. angielskim) możesz zarezerować online, ale niestety liczba miejsc jest ograniczona i bardzo szybko się rozchodzi. Pomyśl więc o tym odpowiednio wcześniej!
 • Nowojorska Biblioteka Publiczna -Przepiękny budynek, a w środku ponad 2 mln zbiorów, w tym m.in. rękopis Deklaracji Niepodległości napisany przez Thomasa Jeffersona.
 • Miejsce Narodzin Teodora Roosvelta
 • Harbor Defense Museum
 • Socrates Sculptur Park

Listę  wszystkich darmowych muzeów i atrakcji w Nowym Jorku znajdziesz na stronie nowojorskiej izby turystycznej. 

Nowy Jork na czym zaoszczędzić – darmowe wstępy do muzeów w wybrane dni

W Nowym Jorku znajduje się wiele ciekawych muzeów. Niektóre są słynne na cały świat, jak np. MET czyli Metropolitan of Modern Art. Inne możesz kojarzyć z filmów (Muzeum Historii Naturalnej). A jeszcze inne to muzea mniej znane, ale niezwykle ciekawe i warte odwiedzenia.  Wiele muzeów w Nowym Jorku oferuje darmowy wstęp w wybrane dni tygodnia o określonych godzinach. Zaplanuj swój pobyt tak, by móc odwiedzić je w dni, podczas których wejście jest za darmo, dzięki czemu zaoszczędzisz nawet kilkaset dolarów! Poniżej znajdziesz informacje na temat darmowych wstępów do najciekawszych muzeów w Nowym Jorku:

 • 9/11 Memorial & Museum – darmowy wstęp we wtorki od godz. 17.00 do zamknięcia. Bilety można odebrać od godz. 16.00
 • Bronx Zoo – darmowy wstęp w środy, nie obejmuje wejścia na specjalne wystawy
 • Museum of Modern Art (MoMa) – darmowy wstęp w piątki od godz. 17.30 do 21.00
 • Morgan Library and Museum – darmowy wstęp w piątki od 19.00 do 21.00

Informacje na temat darmowych wstępów do innych miejsc w Nowym Jorku znajdziesz pod tym linkiem.

Nowy Jork na czym zaoszczędzić – karta City Pass

Wstępy do muzeów i na punkty widokowe w Rockefeller Center i Empire State Building to wydatek kilkudziesięciu dolarów za pojedynczą atrakcję. Jeśli planujesz odwiedzić kilka z tych miejsc proponuję Ci rozważyć zakup karty City Pass, która w zależności od opcji pozwala Ci na odwiedzenie 6 lub 3 atrakcji. Cena za 6 wejściówek dla osoby dorosłej to 136 dolarów a za 3 atrakcje 87 dolarów. Poniżej możesz zobaczyć porównanie. W obu przypadkach cena jest korzystniejsza niż wynikałoby to z zakupu każdego biletu osobno.

Komunikacja Miejska

Nowy Jork najlepiej zwiedzać pieszo. Czasami jednak odległości pomiędzy atrakcjami są zbyt duże by przemieścić się między nimi o własnych nogach. Dłuższe dystanse warto więc pokonywać metrem, które jest szybkie, bezpieczne i dowiezie Cię w każdej miejsce. Opcji na podróżowanie metrem jest kilka:

 • Zakup pojedynczego biletu na przejazd – koszt to 2,75$. Jeśli masz zamiar korzystać z metra sporadycznie albo tylko jeden raz, warto rozważyć tę opcję
 • Zakup Regular MetroCard (Pay- Per – Ride) – karta pozwala na skasowanie jej 4 razy za jednym razem, co oznacza, że może być używana przez 4 osoby jednocześnie. Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi i masz zamiar sporadycznie korzystać z metra, możesz skorzystać z tej opcji.  Za każde wydane 5,5$ otrzymasz się 5% bonus.
 • Zakup Unlimitted MetroCard – jeśli planujesz korzystać z metra min. 11 razy najbardziej opłacjalną opcją dla Ciebie będzie zakup karty na nielimitowaną liczbę przejazdów. Taka karta może być używana tylko przez jedną osobę, co oznacza, że każdy z podróżnych będzie musiał mieć swoją. Jej koszt to 33 $ na tydzień.

Zniżki na bilety dla dzieci są uzależnione od wzrostu – dzieci poniżej 110 cm wzrostu jeżdzą za darmo. Dla seniorów i osób niepełnosprawnych została przewidziana zniżka 50%.

Szczegółowe informacje na temat cen biletów i rozkładu jazdu znajdziesz na stronie internetowej nowojorskiego metra. 

metro w Nowym Jorku, zakreecona, Nowy Jork na czym zaoszczędzić

Nowy Jork na czym zaoszczędzić? – Spektakl na broadwayu

Spektakl na Broadwayu to zdecydowanie obowiązkowa atrakcja podczas wizyty w Nowym Jorku. Nawet jeśli nie jesteś fanem teatru, zapewniam Cię, że broadwayowskie przedstawienie sprawi, że kopara Ci opadnie! Bilety na najbardziej popularne spektakle takie jak Król Lew czy Alladyn potrafią kosztować nawet 150$ za osobę! Są jednak możliwości, by kupić te bilety w niższej cenie. Poniżej Ci je przedstawię:

 • Zakup biletu w kiosku TKTS  na Time Square lub Lincoln Center (czasowo zamknięte) – w kiosku TKTS na Time Sqaure możesz zakupić bilety w cenie niższej nawet o 50% ( a czasami i więcej) na przedstawienie, które ma się odbyć jeszcze tego samego dnia. Wyprzedawane są tutaj bilety na ostatnie miejsca. Musisz wiedzieć, że bilety na broadwayowskie spektakle rozchodzą się jak świeże bułeczki czasami nawet kilka miesięcy przed datą wydarzenia!
 • Udział w loterii organizowanej przez Broadway Direct – brzmi jak żart? Być może, ale uwierz mi, że nie żartuję! Broadway organizuje loterię, w możesz wygrać bilety w obniżonej cenie na wybrane spektakle. Teraz cena w loterii to 30$. Podczas Twojego pobytu w Nowym Jorku proponuję Ci, byś codziennie wysyłał swoje zgłoszenie w loterii, możesz to zrobić nieskończoną liczbę razy. Loteria rozpoczyna się wieczorem w dniu poprzedzającym datę spektaklu. Ja o tej możliwości dowiedziałam się już będąc w Nowym Jorku i los szczęśliwie się do mnie uśmiechnął, ponieważ wygrałam bilety na popularny i oblegany spektakl Alladyn! Za bilety zapłaciłam tylko 33$ (zamiast ponad 100!!) i spędziłam jedno z najfajniejszych popołudni w moim życiu. Dodatkowo nasze miejsce było usytuowane w loży dla dwóch osób, co dodatkowo potęgowało niesamowite wrażenie! Pamiętaj, żeby wygrać trzeba grać!
Broadway, bilety na Broadway, Nowy Jork na czym zaoszczędzić

Jedzenie

Lunch w zwykłej knajpie to koszt rzędu min. 20 dolarów za osobę. W bardziej fancy knajpie zapłacisz więcej, wiadomka. Jeśli jednak chcesz trochę zaoszczedzić jest na to kilka opcji:

 • Samodzielne gotowanie – tuta Ameryki nie odkryję, ale jeśli wynajmujesz mieszkanie, możesz sobie samodzielnie przygotowywać proste posiłki. Nie ma co marnować dużo czasu na gotowanie, lepiej poświęcić go na eksplorowanie Nowego Jorku
 • Street Food – na każdym rogu znajdziesz budki z hod dogami, czy kebabami, zdarzają sie też stoiska z chińszyzną. Koszt to 3,5 – 8 dolarów za porcję.
 • Fast Food – nie jest to najzdrowsza opcja, ale także warto o niej wiedzieć, szczególnie jeśli czas nagli, w portfelu pusto a wszystko inne jest niedostępne. Do wyboru masz oczuwiście Mcdonal, KFC, Burger King czy popularny w Stanach Wendy’s/
 • Delikatesy Deli – tutaj kupisz jedzenie na wagę, za 8-10 dolarów powinienes się najeść do syta
 • Aplikacja Too Good too Go –  bardzo popularna w Europie aplikacja jest już dostępna w Nowym Jorku! Codziennie rano knajpy, kawiarnie i sklepy informują o „paczkach niespodziankach” do uratowania. Zestawy są dużo tańsze niż standardowa cena. Wybierasz sobie knajpę, dokonujesz płatności przez aplikację i o ustalonej godzinie odbierasz swój posiłek. Sytuacja win – win! Jedzenie się nie marnuje, a Ty możesz najeść się w dużo niższej cenie.
Nowy Jork, Wendy's

Nowy Jork na czym zaoszczędzić – Gospel za darmo

Jeśli chcesz posłuchać Gospel, a zapewniam Cię, że warto, bo jest w tym niesamowita energia i radość, istnieją opcje, by zrobić to za darmo.

 • Gospel na Harlemie – najlepiej udać się na poranną mszę (np. na godz. 7.30). Im wcześniejsza msza i mniejszy kościółek, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie mniej turystów
 • Gospel na Brooklynie – możesz wziął udział we mszy w  The Brooklyn Taberncale w każdą niedzielę o 9 lub 12, gdzie usłyszysz gospel w wykonaniu słynnego Brooklyn Tabernacle Choir – zdobywcy 6 nagród Grammy!  Adres to 17 Smith Street | Brooklyn.

WIFI

W Nowym Jorku dostęp do Wifi jest praktycznie na każdym kroku – na stacji metra, w centrum handlowym, restauracji czy jakikolwiek fast foodzie. Prawdopodobnie w Twoim hotelu bądź wynajmowanym mieszkaniu również będziesz miał dostęp do internetu. Jeśli nie potrzebujesz ogromnych ilości transmisji danych  hot spoty w publicznych miejscach będa wystarczające byś mógł zachować łączność ze światem i czasami wrzucić coś na Story 🙂

Niemniej jednak, jeśli potrzebujesz mieć dostęp do łącza w każdym momencie możesz zakupić kartę SIM. Możesz to zrobić jeszcze na lotnisku. Sprzedaż kart Sim oferuję T-Mobile oraz AT&T. Cena najtańszego pakietu to ok. 50 dolarów.

Nowy Jork na czym zaoszczędzić – Rejs promem na Staten Island

Statua Wolności to niekwestionowany symbol Nowego Jorku. Dar Francuzów dla Narodu Amerykańskiego, upamietniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Prom na wyspę, gdzie znajduje się statua oraz zwiedzanie to koszt ok 23 dolarów. Jeśli jednak nie zależy Wam na zwiedzaniu wnętrza statuy, jest możliwość by zobaczyć pomnik za darmo, dzięki darmowemu promowi na Staten Island. Prom startuje z Dolnego Manhattanu  (stacja Whitehall) na wyspę Staten Island (Ferry Staten Island) i przepływa tuż obok Statuy. Ponadto będziesz miał możliwośc podziwiać Manhattan z perpektywy wody, a wierz mi, że widok jest obłędny! Podróż w dwie strony zajmie Ci około 45 minut.

Manhattan z promu, rejs na Staten Island

Women dresses

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona