Szlaki trekingowe na Terceirze

To, że jestem fanką Portugalii i wysp do niej należących wiesz nie od dziś. W Porto mieszkałam 6 miesięcy, Portugalię zjeździłam (prawie) wzdłuż i wszerz. Maderę odwiedzałam dwukrotnie, miałam okazję spedzić kilka dni na Sao Miguel i Terceirze. O tej drugiej wyspie będzie dzisiejszy post. A w sumie to nie tyle o samej Terceirze, co o szlakach trekingowych, które tam znajdziesz. Więcej o Terceirze i o tym co tam robić przeczytasz w moim poście Terceira – wyspa na środku Atlantyku, którą zapragniesz odwiedzić.

Jeśli chodzi o szlaki trekingowe na Terceirze znajdziesz 10 oficjalnych tras. W porównaniu do Madery to tyle co nic, ale musisz wiedzieć, że Terceira to naprawdę malutka wysepka, którą zamieszkuje ok. 56 tysięcy ludzi.  Mimo niewielkiej liczby szlaków zapewniam Cię, że dostarczą Ci one niesamowitych widoków. Nie trzeba być wielkim piechurem, żeby wybrać się na treking na Terceirę. W większości przypadków każda zdrowa osoba o przeciętnej kondycji powinna sobie poradzić. Przy opisie każdego szlaku znajdziesz informację o lokalizacji startu trasy oraz czy trasa jest pętlą, czy jednak droga powrotna do miejsca startowego jest taka sama. Dam Ci też znać o poziomie trudności. Miłej lektury i milego trekingu!

Terceira mapa, Terceira, szlaki trekingowe na Terceirze

 Monte Brasil PRC04 TER

 • Początek trasy – Angra do Heroismo
 • Długość szlaku (pętla) – 7,4 km
 • Trudność – Średnia
 • Szacowany czas – 2,5h

Szlak znajduje się w stolicy Terceiry Angra do Heroismo. Rozpocznij swoją wędrówkę w pobliżu parku Relvão, a dalej idź w górę w kierunku twierdzy. Po drodze miniesz kaplicę Santo António, zbudowaną w 1615 roku. Trudność szlaku jest umiarkowana i będziesz miał tu do pokonania ok. 175 metrów przewyższenia. Na szlaku będziesz możesz podziwiać południowo-wschodnią część wyspy, zatokę oraz miasto Angra do Heroísmo.  Po drodze natkniesz się na miejsca piknikowe i punkty widokowe. Trasa jest bardzo przyjemna, ale w tajemnicy powiem Ci, że nie jest to mój nr 1 na Terceirze!

szlaki trekingowe na Terceirze, Monte Brasil, Terceira

Monte Brasil, Terceira

Angra do Heroismo, Monte Brasil Terceira, szlaki trekingowe na Terceirze

Mistérios Negros PRC01 TER

 • Początek trasy – tuż przy Gruta do Natal
 • Długość szlaku (pętla) – 4,9 km
 • Trudność – Średnia/ trudna
 • Szacowany czas – 2,5h

Misterios Negros rozpoczna się tuż przy wejściu do jednej z najbardziej popularnych atrakcji na Terceirze czyli Gruta do Natal. Planując treking tutaj, odwiedź także tunel lawowy Gruta do Natal. Podobnie jak Monte Brasil szlak jest pętlą. Po drodze miniesz trzy małe jeziora, ale tylko jedno z nich utrzymuje wodę przez cały rok. W najwyższym punkcie szlaku, można obserwować wokół Pico Gordo, centralny masyw wyspy oraz Pico do Gaspar. Według oficjalnej strony Visit Azores, szlak został określony jako trudny, według mnie jest jednak po prostu średni. Tak jak wspominałam wyżej, jeśli masz większych problemów ze zdrowiec, a przy wejściu na drugie piętro nie łapiesz zadyszki, powinieneś dać sobie radę.

Misterios Negros, Pico Gaspar, terceira, treking na Terceirze

Terceira, treking Terceira

szlaki trekingowe na Terceirze, Mysterios Negros, terceira, treking Terceira

Serreta PRC03 TER

Serreta to umiarkowanie trudny szlak, na którym będziesz miał do pokonania 442 metry przewyższenia. Przy każdym początku, a w przypadku tras zapętlonych także i końcu szlaku zobaczysz znak informujący o danej trasie wraz z mapką i informacją co możesz spotkać po drodze. W przypadku Serreta, początek trasy biegnie wzdłuż polnej drogi, a rozpoczyna się przy skrzyżowaniu Canada da Fonte. Podążaj za znakami aż do Lagoinha, małej laguny na zboczu wulkanu Serra de Santa Bárbara. Po drodze miniesz także ciekawy punkt widokowy. W drodze powrotnej będziesz mógł podziwiać piękne „korytarze” hortensji!

serrata, szlaki trekingowe na Tarceirze

hortensje Terceira, Azory

serrata, treking Terceira

Serrata, szlaki treingowe na Terceirze

Rocha do Chambre PRC06 TER

Rocha do Chambre to najdłuższy szlak na Terceirze. Prowadzi on w jednej z najwyższych punktów na wyspie -tj. ok 700 m.n.p.m. Łączne przewyższenie do pokonania to ok. 200m. Podczas wędrówki będziesz szedł lasem, polem, pastwiskiem i wzdłuż koryta rzeki. Podobnie jak na innych trasach po drodze natkniesz się na szczęśliwe azorskie krówki.  Na trasie czeka Cię kilka punktów widokowych, chociaż sam szlak też jest bardzo widowiskowy i dostarczy Ci wrażeń estetycznych. Gdy podczas wędrówki przekroczysz bramę, pamiętaj by zostawić ją zamkniętą.

rocha do chambre, szlaki trekingowe Terceira, treking Terceira

szlaki trekingowe Terceira, treking Terceira

treking Terceira, Rocha do Chambre

Terceira, szlaki trekingowe na Tarceirze, Rocha do chambre

Passagem das Bestas PRC07 TER

To krótki i średniotrudny szlak trekingowy, ale zapewniam, że Ci się spodoba! Zostaw autko na pakringu i dalej udaj się starym i skalistym polem lawy aż do rozwidlenia, gdzie należy skręcić w lewo. Idąc dalej zobaczysz na ziemi ślady po starych wozach ciągniętych przez woły, wyrzeźbione przez tysiące wozów, które przejeżdzały tędy do krateru po drewno. Dalej szlak ciągnię się wzdłuż japońskich cedrów, mija punkt widokowy i przecina pastwisko. Krowy są raczej przyjazne, ale byczki czasami patrzyły na nas z pod byka 😀 Więc wolałam nie utrzymywać z nimi kontaktu wzrokowego! Po drodze miniesz jeszcze 2 punkty widokowe, w tym jeden, który mnie osobiście wyrwał z butów. Odcienie zieleni, zachodzące słońce i krowy leniwie się pasące sprawiły, że moje oczy się zeszkliły i poczułam prawdziwą wdzięczność, że mogę takie piękne miejsca oglądać. Myślę, że jest to mój ulubiony szlak trekingowy na Terceirze!

szlaki trekingowe na Tercerze, Terceira treking, Passagem das Bestas

Terceira treking, Passagem das Bestas, terceira

Relheiras de São Brás PRC8TER

Szlak zaczyna się tuż przy miejscu piknikowym w São Brás. Dokładne zdjęcie początku szlaku zobaczysz poniżej i wierzę, że będzie to dla Ciebie spore ułatwienie, bo my na początku mieliśmy problem z jego znalezieniem. Wszystkie szlaki trekingowe na Terceirze są raczej dobrze oznakowane, ale w przypadku Relheiras de Sao Bras znaki były czasami już bardzo blade albo w ogóle zmyły się i kilka razy musieliśmy się zastanawiać w którą stronę dalej iść. Trasa jest krótka i płaska, myślę że spokojnie poradzą sobie tutaj nawet małe dzieci. Po drodze napotkasz wrzosy azorskie i cedry japońskie. W dalszej częsci szlak idzie wzdłuż asfaltowej drogi. Moim zdaniem najmniej ciekawa trasa ze wszystkich dostępnych i nie znajdziesz tutaj jakichś szczególnych widoczków. Niemniej jednak jeśli starczy Ci czasu, myślę, że warto ją zobaczyć.

Relheiras de São Brás, Terceira, szlaki trekingowe

Relheiras de São Brás, Terceira, szlaki trekingowe

Algar do Carvão – Furnas do Enxofre PRC10 TER

 • Początek trasy – parking Algar do Carvão
 • Długość szlaku (pętla) – 6,6 km
 • Trudność – Średnia
 • Szacowany czas – 2,3 h

Szlak startuje przy parkingu do Algar do Carvão – jednego z dwóch wulkanów, którego można oglądać od wnętrza stożka wulkanicznego. Po drodze będziesz mógł podziwiać panoramiczne widoki na Pico da Salsa, Pico Tamujo i torfowiska Sanguinhal. Po drodze możesz skręcić opcjonalnie na Furnas do Enxofre – nadrobisz dodatkowo 600 metrów.  Jeśli Ci się poszcześci, w dniu z dobrą widocznością dostrzeżesz w oddali Serra de Santa Bárbara oraz wyspy São Jorge i Pico.

Algar do Carvão - Furnas do Enxofre, szlaki trekingowe na Terceirze, Terceira

Algar do Carvão - Furnas do Enxofre, treking Terceira, szlaki na Terceirze

Algar do Carvão - Furnas do Enxofre, treking Terceira, Terceira, zakreecona

Wszystkie szlaki opisane powyżej to pętle i miałam okazje przejść je osobiście. Pozostałe trzy trasy czekają na mój kolejny wyjazd na Terceirę. Nie są to pętle, więc pamiętaj o tym, że będziesz musiał pokonać tę trasę dwa razy, jeśli zostawisz swój samochód na parkingu na początku szlaku. Gdy podróżujecie w kilka osób i wynajęliście dwa samochody, możecie zostawić jeden na początku, a drugi na końcu trasy.

Malha Grande – Biscoitos PR09 TER

 • Początek trasy –
 • Długość szlaku – 14,2 km
 • Trudność – Średnia
 • Szacowany czas – 3-3,5 h

Ta trasa łączy Rocha do Chambre z popularnym na Terceirze kąpieliskiem Biscoitos.  Po drodzie miniesz punkt widokowy Rocha do Chambre, gdzie zobaczysz kalderę wulkanu Pico Alto. Najwyższy punkt tego szlaku wynosi 708 m.n.p.m. W pewnym momencie trasa będzie przebiegać naprzemiennie pomiędzy obszarami leśnymi, drogami z pozostałościami wulkanicznymi  i starymi sadami. Przy końcu trasy zobaczysz też okopy wojskowe używane podczas II wojny światowej. Trasa kończy się przy basenach oceanicznych w Biscoitos.

Biscoitos, Terceira, treking, zakreecona

Baías da Agualva PR02 TER

Trasa ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Terceiry i łączy dwie wioski Agualva z Quatro Ribeiras. Podążaj za znakami aż dojdziesz do małej kamienistej plaży, a następnie wejdź na klify gdzie czeka na Ciebie punkt widokowy. Po drodze znajdziesz też miejsca do obserwacji ptaków.

Fortes de São Sebastião PR05TER

 • Początek trasy –
 • Długość szlaku – 5,7 km
 • Trudność – Łatwa
 • Szacowany czas – 2,5h

Fortes de São Sebastião to krótka trasa biegnąca wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża wyspy.  Po drodze miniesz pozostałości starożytnych morskich fortów obronnych (XVI-XVII w.), młyn wodny oraz kapliczkę i kościół w wiosce São Sebastião. Podobnie jak w przypadku innych  szlaków na trasie czekają na Ciebie także punkty widokowe, gdzie będziesz mógł podziwiać  linię brzegową São Sebastião.

Szlaki trekingowe na Terceirze – przydatne wskazówki

Szlaki trekingowe na Terceirze nie wymagają od piechurów wielkich umiejętności, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

 • Wygodne buty, najlepiej trekingowe, chociaż Adidasy powinny się nadać. Zapomnij o sandałach czy klapkach. Wprawdzie nie ma tutaj wielkich przewyższeń, ale podłoże jest nierówne i bardzo zróżnicowane, lepiej nie narażać swoich stóp na niepotrzebny uszczerbek. No chyba, że masz odłożone na chirurga.
 • Kurtka przeciwdeszczowa  – pogoda na Azorach potrafi zmienić się jak w kalejdoskopie, więc kurtka przeciwdeszczowa to must have
 • Prowiant – trasy nie są dlugie, ale o szamce lepiej nie zapominać, wiadomka.
 • Podążaj za znakami, w niektórych miejsach są już słabo widoczne, ale w większości przypadków trasy są dobrze oznakowane
 • Jeśli szlak jest zamknięty, prawdopodobnie jest ku temu powód, wtedy niestety musisz zrezygnować z wędrówki. Sprawdzaj aktualneinformacje na oficjalnej stronie szlaków trekingowych na Azorach. 

 

 

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona