Okolice Bari

Tak jak obiecałam, posty z ciekawostkami i wskazówkami z wakacji będą ukazywać się co ok. 3-4 dni. Tym razem na tapetę bierzemy urocze miasteczka znajdujące się we włoskim regionie Apulia, które koniecznie musisz odwiedzić, jeśli przyjdzie Ci spędzić tu więcej niż krótki weekend. Na Bari przygotowuje osobny post, który ukaże się również w tym tygodniu. Dzisiaj przed Wami trzy urocze miejscowości, które skradły moje serce i z całą pewnością skradną też Wasze!

Bari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a Mare

1. Matera

Jeśli oglądaliście „Pasję” reżyserii Mela Gibsona, ten z pewnością będziecie kojarzyć charakterystyczne domostwa z poniższego zdjęcia. To właśnie tutaj kręcono jedną z najsłynniejszych ekranizacji ukrzyżowania Jezusa. Podobno Matera jest bardziej jerozolimska niż sama Jerozolima!  Matera jest najbardziej znana z unikatowych domostw i grot drążonych w skałach, które jeszcze do niedawna były zamieszkiwane. W dzielnicach tych mieszkali głównie ubodzy, a jaskinie te były podzielone na dwie izby, gdzie w mniejszej mieszkały drobne zwierzęta gospodarskie, a większe były przeznaczone dla domowników.  Światło do domów wpadało przez maleńkie drzwi i okna nad nimi. Chyba nie trzeba podkreślać, że warunki były spartańskie… W latch 50 jednak, władze Włoch, w celu polepszania warunków życia, zdecydowały się na przesiedlenie mieszkańców do nowych domów, zbudowanych na obrzeżach miasteczka.
Jako ciekawostkę powiem Wam, że Matera w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Oj tak, sceneria idealnie się nadaję – już sobie wyobrażam ulicznych artystów występujących na tych nieziemsko uroczych uliczkach:)
Bari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a Mare
PS W Materze znaleźliśmy knajpkę – nie jest wyszukana i nie obsługują tam kelnerzy we frakach. Co zabawne chyba nawet nie jest tam doliczane coperto – słynna tajemnicza opłata na paragonie, coś w stylu naszej polskiej opłaty za serwis. Ale pizza jest tam pyszna, ceny przystępne, więc każdy budżetowy podróżnik, z pewnością będzie zadowolony:) Pizzeria nosi nazwę AltraPizza i znajduję się przy Via Gian Battista Pentasuglia 39.   

2. Alberobello

Zwiedzając okolice Bari, nie możecie zapomnieć o Alberobello! Kto jak kto, ale mieszkańcy Alberobello, to akurat umieli sobie w życiu poradzić. Bo proszę ja Was, charakterystyczny kształt domków, w których mieszkali (tzw. trulli) nie wziął się z tego, że mieszkańcy miasteczka chcieli się wyróżnić. Nie uznali również, że takie chatki mają naprawdę piękny kształt. Chodziło o to, że od solidnych murowanych domów były pobierane podatki. Sprytni mieszkańcy Alberobello chcąc uniknąć opłaty, budowali więc domy na planie koła, z kamiennym dachem, który był łatwy do rozbiórki. Dachy były rozbierane podobno za każdy razem, gdy poborca podatkowy miał zaszczycić ich wizytą. W ten sposób udawało się oszczędzić trochę grosza. W czasach współczesnych dodatkowo mogą za to sporo zarobić na turystyce! Właśnie te charakterystyczne chałupki są jedną z największych atrakcji regionu Apulia.

Nie jest to miasteczko, w którym spędzicie cały dzień, ale warto poświęcić tu 2-3 godzinki, bo widok domków jest naprawdę niesamowity!

Bari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a Mare

3. Polignano a Mare

Zdecydowanie największą atrakcją Polignano a Mare jest piękna plaża Cala Lama Monachile. Schowana pomiędzy dwoma skałami, na których zbudowane zostały domy, uroczo ozdobione praniem, które wcześniej kojarzyło mi się jedynie z Portugalią. Teraz wiem, że Włosi też lubią sobie czasami pranie za oknem wywiesić:)

Bari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a Mare
Plaża jest kamienista, dlatego serdecznie polecam Wam zaopatrzenie się w specjalne obuwie. Możecie je kupić w Decathlonie za kilkanaście złotych. Inaczej naprawdę może być Wam bardzo niewygodnie.  W sezonie jest tutaj sporo ludzi i o wygodne miejsce trudno, ale nie jest to wcale niemożliwe. My byliśmy tam w środku lipca wesołą ekipką 8 osób i jakoś udało nam się kawałek ziemi dla nas znaleźć.

Schodząc do plaży z pewnością zwrócicie uwagę na piękny 15 metrowy wiadukt. Dacie wiarę, że liczy sobie ok. 2000 lat?

Bari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a Mare

Jedną z większych atrakcji tej uroczej miejscowości jest także restauracja wykuta w skale. Jedna z dróg prowadzi od strony morza – tj. możecie do niej dopłynąć! Z racji tego, że ceny za lunch/ kolację wynoszą tam min. 300 euro za parę, prawdopodobnie domyślacie się,że… Nie przekażemy Wam recenzji dotyczącej umiejętności szefa kuchni…:)

Bari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a MareBari, Apulia, Puglia, Włochy, Południowe Wybrzeże Włoch, Zakreecona, Matera, Alberobello, Polignano a Mare

PS Na jednym z blogów przeczytałam, że w Polignano a Mare co roku jest organizowany konkurs skoków do wody z klifu – Redbull Cliff Diving. Ja piernicze, od samego patrzenia mi się w głowie zakręciło!

Wskazówki:

  • Najlepszym środkiem komunikacji jest samochód. Będziecie niezależni i bez problemu dostaniecie się w każde miejsce. Jeśli jednak nie możecie/ nie chcecie wynajmować samochodu, to do Alberobello i Polignano a Mare dostaniecie się pociągiem z Bari. Rozkłady możecie znaleźć na stronie Trenitalia.
  • Pamiętajcie, że parkować za darmo możecie na liniach koloru białego. Na parkowanie w miejscach oznaczonych kolorem niebieskim obowiązuje opłata, a na liniach żółtych mogą parkować tylko mieszkańcy.
  • W godzinach 14.30-18 (a czasami nawet 19.30) obowiązuje siesta i większość restauracji jest wtedy zamknięta. Duże sklepy spożywcze typu Lidl raczej pozostają otwarte. Liczcie się jednak  z tym, że w tych godzinach raczej żadnego posiłku w knajpie nie zjecie.

Mieliście okazję zwiedzać okolice Bari?

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona