Wschodnia Sycylia

Wschodnia Sycylia była trzecim i ostatnim przystankiem podczas naszych lipcowych wakacji. Lot z Malty do Katanii linią Ryanair kosztował nas 19 euro. W okolicach Katanii byliśmy od czwartkowego popołudnia  do poniedziałkowego poranka. Jest to zdecydowanie za krótko, by poznać wszystkie uroki wyspy, jednakże wystarczająco długo by zachwycić się wschodnim wybrzeżem. Dlatego w dzisiejszym poście przeczytacie  co możecie zrobić, kiedy Was podróżniczy los zaprowadzi Was na kilka dni w okolice Katanii.

Sycylia w przeciwieństwie do Malty jest zdecydowanie większą wyspą. Trzy czy pięcio dniowy pobyt na Malcie jest wystarczający, by zobaczyć najciekawsze miejsca, o tyle na Sycylię to będzie zdecydowanie za krótko. Planując krótki wypad na wyspę będącą ojczyzną słynnego Vito Corleone  musicie się dobrze zastanowić, które rejony chcecie odwiedzić.

Myśląc o Sycylii do głowy od razu przychodzą 2 skojarzenia: pierwsze to oczywiście sycylijska mafia, a drugie to… Etna.

Sycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland

Etna

Zajmująca powierzchnię 1250 km kwadratowych i dumnie górująca nad wyspą, Etna jest najwyższym w Europie stożkiem wulkanicznym i  jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Aktualnie posiada ponad 270 kraterów bocznych, a ich liczba ciągle się zmienia, w zależności od erupcji. Wysokość Etny również nie jest stała, według szacunków, od początku XX wieku Etna „urosła” o 60 metrów. W 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Wschodnia Sycylia zdecydowanie kojarzy się z tym majestatycznym wulkanem!

Więcej o Etnie, w tym praktyczne wskazówki, jak się tam dostać, jak zdobyć Etnę, co ze sobą zabrać i ile to kosztuje, znajdziecie pod tym linkiem.

Wschodnia Sycylia, Sycylia, Etna, wulkan Etna

k, Wschodnia Sycylia, Sycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, EtnalandSycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, EtnalandkSycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland
kk

Etnaland

Na Sycylii odwiedzicie pewnie kilka miejsc, które zawdzięczają swoją nazwę własnie tej ziejącej ogniem Pani. Jednym z nich jest Etnaland. Co to za miejsce? Raj! A przynajmniej dla wszystkich tych, którzy uwielbiają duże skoki adrenaliny. Etnaland to park rozrywki, w którego skład wchodzi aquapark oraz park tematyczny. Pierwszy jest otwarty w godzinach 10-18 i dopiero po jego zamknięciu otwiera się wesołe miasteczko z rollercosterami i innymi atrakcjami.  Możecie skorzystać tylko z jednego parku, lub kupić bilet łączony na te dwie miejscówki. My skorzystaliśmy z pierwszej opcji i zakupiliśmy bilet to aquaparku. Są tutaj dziesiątki wodnych atrakcji, w tym zjeżdżalnia z zapadnią umieszczoną w kapsule… Gwarantuję Wam, że nawet najwięksi twardziele są bliscy narobienia w portki! Z całą pewnością spędzicie tutaj dzień pełen wrażeń. W przeciwieństwo do Siam Parku, którego mieliśmy okazję odwiedzić w tamtym roku na Teneryfie, Etnaland oferuje dużo więcej obiektów przeznaczonych dla osób o mocnych nerwach. Siam Park to park typowo rodzinny, z wieloma pontonowymi zjeżdżalniami. Tutaj takich atrakcji jest mniej, za to wielbiciele szybkich, długich i niesamowicie stromych zjeżdżalni będą zachwyceni.

Praktyczne wskazówki

Ja należę do grona osób, które z całą pewnością preferują zjeżdżalnie pontonowe od wpadania z prędkością światła pod wodę. Mimo to, bawiłam się tutaj znakomicie.
Bilety w zależności od sezonu i dnia tygodnia kosztują od 22 do 26 euro. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem!
PS Bardzo ważna informacja – w lecie podłoże jest tutaj niesamowicie gorące, a japonki nie są najbardziej wygodnym obuwiem. Dlatego planując swój pobyt w Etnalandzie koniecznie zaopatrzcie się w buty gumowe, takie które kupuje się po to, by było wygodnie na skalistych plażach!

 

Wschodnia Sycylia – Katania

Kiedy widziecie termin Sycylia Wschodnia, pierwsze co przychodzi do głowy to Katania. Nie jest to miejsce, które zachwyci turystę/ podróżnika napalonego na niesamowitą architekturę i cudowne widoki. Oczywiście są tu ładne miejsca, pozostałości starożytnych murów i teatrów i z całą pewnością można mile spędzić tutaj czas. Ale w rankingu miejscówek do odwiedzenia na Sycylii, Katania wcale nie znajduje się w czołówce. No chyba, że traktujemy ją jako naszą bazę wypadową na pobliską Etnę.  Mimo wszystko polecam przyjechać tutaj choćby na jeden dzień. Katania z racji swojego położenia u podnóża Etny wielokrotnie borykała się z problemami związanymi z wybuchami wulkanu. Największy z nich miał miejsce w 1669 roku, w którym to miasto zostało doszczętnie zniszczone. A nie był to jedyny raz. Miasto kilkukrotnie podnosiło się z popiołów i odbudowywało praktycznie od nowa. Czy to nie jest wystarczający powód tutaj przyjechać?
O Katanii ukaże się jeszcze dodatkowy post, także. ja nic nie mówię, ale proponuję tego oto bloga zapisać do zakładek i po prostu w wolnej chwili tu zaglądać!

Sycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, EtnalandSycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland

View this post on Instagram

A post shared by Monika Żurawska (@zakreecona.pl) on

Sycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland

Syrakuzy

Pewnie część z Was pamięta, że skończyłam Politechnikę Wrocławską. Dodatkowo udzielam korepetycji z matematyki, także przedmioty ścisłe nie są mi obce, a wręcz przeciwnie bardzo je lubię! Jakże miło się dowiedzieć, że twórca jednego z podstawowych praw hydro – i aerostatyki, tj. prawa wyporu, niejaki, Archimedes, pochodził właśnie z miejscowości, którą miałam okazję odwiedzić na swoich wakacjach. Syrakuzy, to teraz niewielkie sycylijskie miasteczko słynące głównie z ruin starożytnego teatru. Dawniej było jednym z najważniejszych miejsc na mapie antycznego świata i pełniło ogromną rolę w rywalizacji między Atenami i Kartaginą. Archimedes nie był jedyną sławną osobą, która w jakiś sposób jest związana z Syrakuzami. Przebywał tutaj także Platon, Ajschylos, a nawet ewangelista Łukasz, o czym można przeczytać w Nowym Testamencie.
Będąc tu polecam odwiedzić Park Archeologiczny, którego główną atrakcją są ruiny teatru greckiego, amfiteatr rzymski oraz Ucho Dionizosa słynące z pięknej akustyki. Bilet wstępu kosztuje 10 euro a na zwiedzanie powinniście przeznaczyć ok. 2 godzin.
Odwiedźcie również Ortigię – historyczne Centrum Syrakuz, chociaż ostrzegam, że przy wycieczce samochodem, znalezienie miejsca parkingowego w sezonie turystycznym w centrum nie będzie łatwym zadaniem.
kkSycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland
kkAmfiteatr rzymski
kk Sycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, EtnalandkkkkkkkSycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland
 Ucho Dionizosa.Sycylia, Katania, Syrakuzy, Taormina, Etna, wycieczka na Sycylię, krótki wypad na Sycylię, wschodnie wybrzeże Sycylii, Etnaland

Wschodnia Sycylia – Taormina

Taormina przez wielu uważana jest za jedno z najpiękniejszych sycylijskich miasteczek. Rzeczywiście jest w tym wiele prawdy. Jednak w sezonie letnim, gdy główne uliczki są oblegane przez tłumy turystów, trudno to piękno całkowicie dostrzec. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że strategicznie położenie na wzgórzu przy brzegu morza, z pięknym widokiem na Etnę, ma swój niepowtarzalny urok. Polecam przejść się uliczką Corso Umberto 1, bo właśnie tutaj jest zlokalizowanie najwięcej ciekawych miejsc.
Jednym z największych zabytków Taorminy, jak i samej Sycylii jest również jest słynny Teatr Grecki. Tutejsza panorama  miasta rozciągająca się z widowni uważana jest najpiękniejszą na świecie.
Niestety my dotarliśmy tu tuż po zachodzie słońca i spędziliśmy tutaj tylko kilka wieczornych godzin. Nasz pobyt był zbyt krótki i zbyt napięty, żeby zabawić tu na dłużej. Mimo to wizytę w tym uroczym miasteczku uważam za bardzo udaną!

Z Taorminy nie mam żadnych zdjęć, za to zmontowałam szybki filmik.W tle leci piosenka Che Sara  Jose Feliciano. Tak mi jakoś przypasowało do tego wieczornego sycylijskiego klimaciku…

ll
Mam nadzieję, że po lekturze tego posta z łatwością przyjdzie Wam zaplanowanie wycieczki do pięknego rejonu jakim jest wschodnia Sycylia. Kto z Was miał okazję już odwiedzić Sycylię, a kto dopiero planuje wyjazd? 

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona