W 1928 roku niejaki Irving Schott zaprojektował model kurtki, zwany dzisiaj potocznie ramoneską. Kosztowała jedynie 5.50 dolara za sztukę i była wykonana z grubej, końskiej skóry. Jak myślicie, czy Pan Irving spodziewał się,że po prawie 90 latach kurtka ta będzie znajdowała się w szafie prawie każdej kobiety?:) Przypuszczam, że nie! W początkowym założeniu miała ona służyć jedynie motocyklistom. Przez lata przechodziła różne transformacje, ale zawsze kojarzyła się z buntem i brakiem pokory.

Chyba każdy z nas kojarzy kadr z filmu „Dziki”, w którym Marlon Brando, ubrany w czarną skórzaną kurtkę, opiera się o motocykl. To właśnie ten debiut na srebrnym ekranie przyniósł ramonesce prawdziwą sławę. Jednak przez pewien czas kurtka ta była symbolem jednej grupy społecznej-rockmenów i ich fanów ( i to właśnie jednemu z zespołów rockowych zawdzięcza swoją nazwę). Dopiero w latach 90 weszła do powszechnego użytku, będąc lansowana przez takie domy mody jak Balenciaga czy Balmain. I choć teraz ten kultowy model uległ znacznemu uproszczeniu, niektóre elementy, jak chociażby przesunięty w bok zamek błyskawiczny, pozostają niezmienne. Co niezwykłego ma w sobie kurtka, bez której miliony kobiet (no i mężczyzn też trochę:) ) na świecie nie potrafi wyobrazić sobie swojej szafy?  Odpowiedź jest prosta-uniwersalność. Bez względu na to, czy zestawimy ją z krótką,koronkową sukienką, czy zwykłymi spodniami i tenisówkami, zawsze będzie wyglądała dobrze i efektownie.
Dzisiaj znalezienie ramoneski w cenie 5.50 $ za sztukę może być trudnym zadaniem, ale dysponując trochę większym budżetem i szukając okazji w sieciówkach (bądź u projektantów-jak kto woli), nie powinno być z tym większego kłopotu:)

Ramoneska-Cropp (wyprzedaż 100zł)
Spodnie-Sh (Gina Tricot)
Koszula -Sh
Buty-Reserved (wyprzedaż w Factory 20zł!)
Okulary-Terranova (10zł)
Torebka-Sh
Z

 

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona