Prezentów w tym roku nie będzie

Lata 90, małe miasteczko na zachodzie kraju. Grudzień, święta za pasem. Większość dzieciaków z okolicy pewnie niecierpliwie oczekuje pierwszej gwiazdki.  Inne być może ślizgają się po zamarzniętej sadzawce i robią wszystko, żeby nie pomóc Mamie w świątecznych porządkach. Nawet Donald Trump występując w „Kevin sam w Nowym Jorku” pewnie jeszcze nie przypuszczał, że za ponad 20 lat zostanie Prezydentem Stanów Zjednoczonych.

W pewnym poniemieckim domu mieszka rodzina, teraz zostałaby nazwana wielodzietną – rodzice i 5 dzieci. Przekrój wiekowy od 19 do 1 roku, wśród nich 4 dziewczyny i po środku stawki chłopak. Los zadecydował, że przy porodzie nastąpiły komplikacje i urodził się z porażeniem mózgowym. W tamtym czasie tylko jedno z rodziców pracuje, w domu piątka dzieci, jedno niepełnosprawne. No cóż, nie trzeba być specjalnie domyślnym, żeby wiedzieć, że prezentów pod choinką i wykwintnych dań w tym roku nie będzie.

Święta, Boże Narodzenie, Christmas, Świąteczna pomoc, szlachetna paczka, tabelka marzeń, Wigilia, zakreecona blog

Niespodziewany gość

Na dwa dni przed Wigilią, Mama uwija się w kuchni by przygotować uroczystą, acz bardzo skromną wiecierzę. Wtem ktoś puka do drzwi. Któż to może być? Przecież nie spodziewamy się nikogo…

Nieoczekiwanym gościem okazała się być delegacja z Diecezjalnego Oddziału Caritas. W ręku trzymają pokaźnych rozmiarów pakunek – paczkę żywnościową. A w niej wędliny, kiełbasy, kawa, słodycze,  a także suche produkty jak makaron czy cukier! Mama nie kryje zaskoczenia i wzruszenia:

-Jak to, dlaczego my?  Nie zgłaszaliśmy się przecież nigdzie…

– Uznaliśmy, że taka paczka się Państwu przyda. Na zdrowie! I Wesołych Świąt dla Państwa i Rodziny! W lepszych czasach, to Wy komuś pomożecie.

-Dziękuję, naprawdę nie wiem co mam powiedzieć… To będą piękne Święta…

Kilkanaście lat później

Kilkanaście lat później,  najmłodsze dziecko, ten mały bobas z powyższej historii, jako jedno z głównych wspomnień związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia zapamięta udział Rodziców we wszelkiego rodzaju zbiórkach żywnościowych prowadzonych na rzecz ubogich.

Domyślasz się o jakiej rodzinie Ci opowiedziałam? Ta historia wydarzyła się naprawdę i z pewnością moja rodzina nie była jedyną, dla której świąteczna pomoc nadeszła w trudnym momencie. I chociaż byłam zbyt mała, by pamiętać co się wtedy wydarzyło, sytuacja opowiedziana przez rodziców z pewnością ukształtowała moją wrażliwość na los ubogich. Tych, którzy być może znaleźli się w takiej sytuacji przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności, dziwaczny splot zdarzeń, który wywrócił ich życie do góry nogami. Bo tak naprawdę nigdy nie wiemy, co przyniesie jutro? Bankructwo firmy, ciężka choroba bliskiego czy tragiczny wypadek… Czy ktoś jest w stanie to przewidzieć?

Jak możesz pomóc – EDIT 2020

W chwili, gdy aktualizuję ten wpis mamy listopad 2020 i jesteśmy w środku drugiej fali epidemii koronawirusa. Niespodziewanie pojawił się na świecie z końcem zeszłego roku, a w Europę uderzył z wielką siłą w okolicy lutego. Skutki obecnej sytuacji na świecie są przerażające, dlatego nasza pomoc w tym trudnym czasie jest jeszcze bardziej potrzebna. Walka z Covid 19 trwa, a wojownikami nie są jedynie pracownicy medyczni w szpitalach… Wiele osób walczy o przetrwanie! W wyniku epidemii stracili pracę, bądź nie mogą prowadzić swoich biznesów z powodu wprowadzonych restrykcji. Niektórzy z powodu przepełnionych szpitali i służby zdrowia na skraju przepaści nie mają dostępu do leczenia. Dlatego bardzo chciałabym Cię poprosić, żebyś podczas nadchodzącego okresu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia nie pozostał obojętny. Poniżej przedstawiam Ci różne propozycje w jaki sposób możesz pomóc. Opcji pomocy jest naprawdę wiele i wcale nie musisz angażować się w wielkie akcje. Czasami wystarczy jeden miły gest, który sprawi, że na czyjejś smutnej twarzy zagości uśmiech.

Święta, Boże Narodzenie, Christmas, Świąteczna pomoc, szlachetna paczka, tabelka marzeń, Wigilia, zakreecona blog

Świąteczna pomoc – W Twoim Sąsiedztwie

Być może dwa domy dalej mieszka samotny i schorowany sąsiad. A może jakaś starsza Pani, której mąż umarł dwa miesiące temu, a dzieci mieszkające za granicą nie dadzą rady odwiedzić jej podczas tegorocznych Świąt? A gdyby tak przynieść jej kawałek ciasta i poświęcić chwilę na miłą rozmowę? Lub pójść o krok dalej i  zaprosić ją na wieczerzę wigilijną (edit 2020 – w tym roku to niestety może być ryzykowe…)! W końcu przy stole jest zawsze miejsce dla niespodziewanego gościa! Sam zdecyduj na jaką formę pomocy możesz sobie pozwolić. Dla Ciebie to nic takiego, ale komuś innemu możesz sprawić niewiarygodną radość.

Świąteczna pomoc – Dom dziecka w okolicy

Jako dziecko smuciłam się, że dostałam pod choinkę kolejny zegarek, albo wręcz przeciwnie, że tego wymarzonego zegarka tam nie znalazłam! Nie doceniałam tego co dużo ważniejsze – że mam pełną rodzinę, Mamę, Tatę i super Rodzeństwo. Myślałam wtedy, że to takie oczywiste, przecież każdy tak ma, więc po co to doceniać. Ale okazało się, że sprawa nie jest taka zero jedynkowa. Nie wszystkie dzieci spędzą Święta ze swoimi rodzicami. Pani w domu dziecku na pewno przytuli i opowie bajkę na dobranoc, ale potem wróci do swojego domu i do swoich dzieci… Brałam kilka razy udział w akcjach związanych z organizowaniem prezentów dla dzieci z Domów Dziecka. Czytałam ich listy do Mikołaja. Wiecie o co często prosili? Żel po prysznic, czapkę, słodycze, czy moje ulubione z tego roku „bransoletka dla par” 🙂 Chwilę musiałam się zastanowić, zanim ogarnęłam o jaką bransoletkę chodzi.

Być może w Twojej okolicy jest taka instytucja, w której możesz pomóc? Skrzyknąć się ze znajomymi lub kolegami z pracy, złożyć po kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych i sprawić, że te święta będą dla kogoś odrobinę weselsze?

Święta, Boże Narodzenie, Christmas, Świąteczna pomoc, szlachetna paczka, tabelka marzeń, Wigilia, zakreecona blog

Świąteczna pomoc – Szlachetna Paczka

Tej akcji chyba nie muszę Ci przedstawiać. Co mnie samą urzekło w tym projekcie? To, że, jak podkreślają sami organizatorzy, pomoc jest tutaj kierowana do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, pokrzywdzonych przez los.  Dary od ludzi dobrej woli przekazane w ramach programu szlachetna paczka, mają pomóc wyjść rodzinom z dołka, tak by mogły zacząć sobie radzić samodzielnie. Każdego roku wolontariusze przeprowadzają wywiady środowiskowe, by wybrać najbardziej potrzebujące rodziny, a unikać tzw. biedy roszczeniowej. Z roku na rok projekt jest co raz bardziej popularny, a świadczy o tym zaangażowanie chociażby najbardziej znanych polskich sportowców czy polityków.  Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na swój dobry świąteczny uczynek, zorganizuj się z kolegami z pracy i wybierz rodzinę. Być może dzięki Tobie jej los odmieni się na lepsze!

Tabelka Marzeń

Akcja prowadzona przez fundację OneDay rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, więc koniecznie zajrzyj na ich stronę lub facebooka. Gdy już wspomniana wyżej tabelka zostanie opublikowana, będziesz miał niesamowitą okazję, by spełnić dziecięce marzenie! Marzenie, które nie może zostać spełnione przez Rodziców, bo z jakichś przyczyn, młody człowiek zamieszkał w Domu Dziecka. Być może jakaś mała dziewczynka marzy o lalce Barbie, a pewien młodzieniec zbiera na kurs progromowania? Dodatkowo cały czas trwa program wspierania młodzieży z domów dziecka i placówek wychowawczych w usamodzielnianiu się. Nastolatkowie i dorosła młodzież też potrzebują wsparcia, szczególnie wtedy, gdy ich start w samodzielne życie nie był najłatwiejszy. Na stronie przez cały rok możesz pomagać wpłacając niewielkie kwoty, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie różnego rodzaju kursów zawodowych.

Wielka Draka dla Dzieciaka

Jedną z ciekawszych akcji, na którą natrafiłam w ostatnim czasie jest Wielka Draka dla Dzieciaka.  Wprawdzie nie jest to akcja stricte świąteczna, a największy studencki projekt charytatywny w Polsce organizowany przez Zrzeszenie Studentów Polskich przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W tym roku studenci zbierają pieniądze na dwóch 3 letnich bliźniaków – Szymona i Dawida. Chłopcy przyszli na świat w 30 tygodniu ciąży z wieloma wadami genetycznymi. Może chcesz wesprzeć akcję licytując ciekawe produkty na grupie licytacyjnej, bądź wystawiając coś na sprzedaż? Jeśli tak, koniecznie dołącz do grup Licytacje dla Dawida i Szymona. Zaglądasz czasami na moje story (a mam nadzieję, że tak!)? Być może wiesz, że jakiś czas temu wystawiłam na licytację własnorecznie zrobiony wianek świąteczny z szyszek! Został wylicytowany za kwotę 155 zł, która zasiliła konto zbiórki <3

Zbiórki żywności w sklepach i szkołach

Ogólnopolska zbiórka żywności prowadzona przez Bank Żywności w tym roku miała już miejsce, ale kto wie, być może parafialny oddział Caritas w Twojej miejscowości również przeprowadza taką akcję? A może Ty sam znasz rodzinę, która z takiej paczki na pewno by się ucieszyła? Czasami nie trzeba daleko szukać.

Lubicie pomagać? Bierzecie w tym roku udział w jakiejś akcji? Koniecznie dajcie mi znać w komentarzu! Jeśli uważacie, że powinnam dodać tutaj jeszcze jakieś inne akcje, dajcie mi koniecznie znać, zaktualizuję wpis!

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona