Kolejki linowe na Maderze

W moich poprzednich postach od Maderze wspominałam o fajas – czyli najbardziej żyznych terenach na wyspie. Znajdują się one blisko oceanu u stóp klifów. Niegdyś dostep do nich prowadził jedynie drogą lądową, co powodowało trudności w transportowaniu plonów. Ponadto było to męczące dla rolników, którzy musieli pokonywać codziennie duże przewyższenia. Właśnie z tego względu zaczęto budować na Maderze kolejki linowe. Tym sposobem próba ułatwienia życia rolnikom dostarczyła turystom odwiedzającym dodatkową atrakcję, gdyż kolejki linowe na Maderze są ogólnodostępne.

Nie wszystkie kolejki linowe na Maderze prowadzą jednak do fajas. Niektóre z nich są po prostu środkiem transportu pomiędzy dwoma punktami o dużej różnicy wysokości.  W tym poście przeczytasz o kolejkach linowych na Maderze. Opiszę w jakie miejsca prowadzą i która z nich najbardziej przypadła mi do gustu.

Teleferico das Achadas da Cruz

O tej kolejce wspominałam już Ci w poście o tym co robić na Maderze. Moim zdaniem to najciekawsza kolejka! Dlaczego? Po pierwsze jest jedną z najbardziej stromych kolejek linowych na świecie, a jej nachylenie to aż 98%. Po drugie sam przejazd jest już ciekawym doświadczeniem, ale widoki na dole zapierają dech. No i wreszcze po trzeciec – przejazd w dwie strony kosztuje tylko 3 euro, więc jest to też najtańsza kolejka na Maderze. Dodatkowo na dole znajduje się piękna trasa spacerowa nad oceanem. Dla chętnych przygód na dole można spędzić noc w bardzo prostej chatce, bez dostępu do internetu. Nie ma tam wielu udogodnień, ale cudowne widoki i możliwość oglądania zachodu słońca w takich okolicznościach przyrody wszystko wynagradzają.

LokalizacjaTutaj

Godziny otwarcia od 8.00 do 18.00 (przerwa 12.00-13.00)

Teleferico Achadas da cruz, kolejki linowe na Maderze, Madera, zakreecona

Kolejki linowe na Maderze –Teleférico de Rocha da Novio

Znając życie wszystkie blogi i przewodnicy doradzą Ci, byś odwiedził Santanę – miasteczko znane z tradycyjnych maderskich domków. Gdy zrobisz już parę ładnych zdjęć, koniecznie wybierz się na przejażdżkę najstarszą kolejką linową  na Maderze, czyli otwartą w 1997 roku Teleferico de Rocha da Novio. Kolejka nie jest tak stroma jak w Achadas da Cruz, ale sama podróż trwająca 5 minut jest równie ekscytująca. Bilet w obie strony kosztuje 5 euro. W pokładu wagoniku możesz podziwiać winnice, plantacje bananów, a także rezerwat przyrody Rocha da Novio. Mnie najbardziej zachwyciły kaskadowe wodospady. Możesz podejrzeć je w zapisanej relacji na moim zakręconym instagramie!

Na dole nie spędzisz za dużo czasu, jest tam jedynie krótka trasa spacerowa. Ale jeśli masz taką ochotę możesz wrócić pieszo, gdyż do dolnej stacji kolejki prowadzi szlak….

Lokalizacja Tutaj

Godziny otwarcia od 9.00 do 18.00

Teleferico da Rocha da Novio, santana, Madera, kolejki linowe na Maderze, zakreecona

 

Teleférico de Fajã dos Padres

Jeśli mam być szczera, ta kolejka najmniej przypadła mi do gustu. Nie wiem czy to przez moje skąpstwo (wstęp to 10 euro w dwie strony), czy może dlatego, że po Achadas da Cruz i Rocha da Novio miałam większe oczekiwania. W każdym razie jeśli szukasz miejsca do plażowania lub po prostu poleżenia na leżaczku, to znajdziesz takie w Faja dos Padres. Na dole znajduje się również restauracja. To co podobało mi się tutaj, to plantacje bananów i awokado. Jeśli miałabym się wybrać na plażowanie na Maderze, raczej celowałabym w czarnę plażę w Seixal lub każde inne bardziej dzikie miejsce. Oczywiście jest tutaj bardzo ładnie, ale prawdopodobnie gdy będę kolejny raz na Maderze, nie wybiorę się w to miejsce. Ale jeśli jesteśmy już przy Fajas do Padres warto wspomnieć tutaj o ciekawej konstrukcji jaką jest przeszklona winda zjeżdzająca 350 metrów w dół. Niestety turystom jest udostępniana sporadycznie, tylko w przypadku awarii kolejki lub złych warunków atmosferycznych. To jedna z najwyższych tego typu budowli w Europie. Jako ciekawostkę wspomnę też, że jest to  najnowsza z kolejek znajdujących się na Maderze- została otwarta w 2016 roku.

LokalizacjaTutaj

Godziny otwarcia: w lecie Pon – Czw 10.00-18.00, Pt- Ndz  10.00-19.00, w zimie 10.00-18.00

teleferico do fajas dos padres, madera, kolejki linowe na Maderze, zakreecona

madera, kolejki linowe na Maderze, zakreecona, Teleferico do fajas dos padres

Kolejki linowe na Maderze-Teleférico do Garajau

Tym razem kolejka nie prowadzi do terenów uprawnych, a schodzi 200 metrów w dół do kamienistej plaży. W przeciwieństwie do trzech poprzednich kolejek, gdzie dostęp możliwy jest jedynie pieszo, kolejką lub od strony oceanu, do plażdu w Garajau można dojechać również samochodem bardzo krętą drogą.  Przy plaży znajduje się niewielka kawiarnia a takze centrum nurkowania. Przejazd gondolą kosztuje 5 euro w dwie strony.

Kolejka zlokalizowana jest praktycznie u stóp pomnika Chrystusa (Cristo Rei). O tym miejscu wspominałam więcej w poście o najpiękniejszych punktach widokowych na Maderze. 

LokalizacjaTutaj

Godziny Otwarcia 10.00-18.00

madera, kolejki linowe na Maderze, zakreecona, Teleferico do Garajau

madera, kolejki linowe na Maderze, zakreecona, Teleferico do Garajau

Teleférico do Rancho

Kolejka ta została otwarta w 2003 roku. Łączy Rancho z Fajas do Cabo Girao czyli terenami uprawnymi widocznymi ze słynnego, drugiego najwyższego klifu w Europie (580 metrów) o tej samej nazwie. Na Rancho znajduje się snack bar i restauracja.

Lokalizacja Tutaj

Godziny otwarcia: Pon 8.00-9.00, 17.00-20.00; Wtorek – Sobota – 8.00-19.00, Niedziela- 9.00- 19.00

kolejki linowe na Maderze, Teleferico do Ranczo, Madera, zakreecona

Teleférico do Funchal

Ta kolejka w przeciwieństwie do pozostałych nie zabierze Cię do obszarów rolniczych czy nad brzeg oceanu. Korzystając z jednego z 39 siedmioosobowych wagoników przeniesiesz się za to ze starej części Funchal do Monte, co zajmie Ci 15 minut. Z pokładu kolejki będziesz miał/a możliwość podziwiać zatokę Funchal. Stacja w Funchal znajduje się przy Campo Almirante Reis a w Monte w Largodas Babosas.

LokalizacjaTutaj

Godziny otwarcia: 9.30 -17.45

Teleférico do Jardim Botânico

Ta kolejka również znajduje się w Funchal i oferuje przejazd z Ogrodu Botanicznego do Babosas (Monte). Główna stacja znajduje się w Ogrodzie Botanicznym, a druga na Monte, w pobliżu Largodas Babosas. Przejazd trwa około 9 minut, a długość trasy to 1600 metrów. Do dyspozycji podróżnych jest  12 ośmioosobowych wagoników. Jeśli zdecydujesz się na przejażdżkę tą kolejką, będziesz mógł/mogła podziwiać przepiękny widok na Vale da Ribeira de João Gomes. Jest to również dobry sposób na dotarcie do popularnych atrakcji: lewady Torros, Bom Sucesso i dos Curral Romeiros.

LokalizacjaTutaj

Godziny otwarcia: 9.30- 17.30

Która z kolejek linowych na Maderze najbardziej przypadła Wam do gustu?

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona