Miradouros czyli punkty widokowe na Maderze

Wyjeżdżając do obcych krajów warto znać chociaż kilka podstawowycrh słów w lokalnym języku. Przydają się przy wizycie w restauracji, sklepie lub podczas zwiedzania. Do dzisiaj  nie wiem jak mieszkając w Portugalii prawie pół roku znam może kilka słów na krzyż. Jedno z nich to Obrigada (dziękuję), a drugie to Miradouro (punkt widokowy). Z tym drugim wiąże się ciekawa anegdotka. Podróżując po Maderze czy Azorach bardzo często można spotkać brązowe znaki z napisem Miradouro i symbolem lornetki. Przez długi czas myślałam, że to po prostu jakieś miejsce do obserowania ptaków.  Nie wiem dlaczego tak, po prostu ta lornetka tak mi się kojarzyła! Ale w końcu myślę sobie, sprawdzę w słowniku co to znaczy. Okazało się, że najzwyczajniej w świecie jest to punkt widokowy. Od tego czasu jeżdżąc autem po portugalskich wyspach widząc znak Miradouro za każdym razem daję po heblach (a raczej mój mąż daje, bo to on jest zazwyczaj kierowcą). Zatrzymujemy się i podziwiamy widoki, a oprócz tego cykamy mnóstwo zdjęć. Poniżej przedstawiam Wam moje ulubione punkty widokowe na Maderze. Kolejność przypadkowa!

PS Po kliknięciu na pierwsze zdjęcie pod opisem danego punktu widokowego nastąpi przekierowanie do lokalizacji punktu w Google Maps. 

Miradouro Ponta do Furado

Punkt widokowy znajduje się na końcu pieszego szlaku na Ponta de São Lourenço, do którego dojście zajmie Ci ok. 2-3 godziny. To najdalej wysunięty na wschód punkt Madery. Trasa nie jest bardzo wymagająca, ale zdarzają się strome podejścia. Przygotuj się też na silne wiatry, jako, że trasa z dwóch stron jest otoczona oceanem i nie ma żadnej osłony. Widoki po drodze z pewnością wynagrodzą C trudy wędrówki.

punkty widokowe na Maderze, Ponta do Sao Lorenco, Madera, wakacje na Maderze

Miradouro do Eira da Achada

Przejeżdżając przez miejscowość Ribeira de Janela z pewnością natkniesz się na ten punkt. Rozpościera się stąd widok na klify i pola, na których wypasają się krowy. Niby widok jakich wiele na Maderze, jednak mi to miejsce bardzo przypadło do gustu. Jeśli tylko będziesz mieć to miejsce po drodze, koniecznie się tu zatrzymaj.

punkty widokowe na Maderze, Miradouro do Eira da Achada, punkt widokowy Madera, Madera, ocean, ocean atlantycki

Punkty widokowe na Maderze – Cristo Rei

Ten punkt widokowy znajduje się tuż przy pomniku Chrystusa Króla nieopodal kolejki linowej, którą można dotrzeć do Praia do Garajou. Jezus skierowany jest przodem do oceanu, tak by symbolicznie witać przybywających na Maderę.  U stóp pomnika dostrzeżesz schody, które zdają się prowadzić wprost do oceanu. Z tego miejsca, przy dobrej pogodzie, będziesz w stanie zobaczyć punkt widokowy na Cabo Girao oraz stolicę wyspy Funchal.

Cristo Rei, punkt widokowy Madera, Pomnik Chrystyka Króla Madera, punkty widokowe na Maderze

Cristo Rei, punkt widokowy Madera, Pomnik Chrystyka Króla Madera

Eira do Serrado

Eiro do Serrado to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na wyspie. Znajduje się na wysokości 1095 m.n.p.m na terenie gminy Camara de Lobos. Roztacza się stąd przepiękny widok na Dolinę Zakonnic i otaczające je góry masywu centralnego. Auto możesz zostawić na parkingu przy Estalagem Eira do Serrado, skąd w ok. 15 minut dotrzesz do punktu.

Eira do Serrado, dolina zakonnic, punkt widokowy Madera, Madera, punkty widokowe na Maderze

Eira do Serrado, dolina zakonnic, punkt widokowy Madera, Madera

Punkty widokowe na Maderze – Cabo Girão

Cabo Girão to drugi największy klif w Europie (pierwszy znajduje się w Norwegii). Wystaje z oceanu na wysokość 580 m.n.p.m. Na jego szczycie znajduje się punkt widokowy ze szklaną podłogą, pod którą widać urwisko i ocean.  Jest to jedna z największych atrakcji Madery, więc możesz spodziewać się tłumu ludzi. Gdy byłam tutaj w 2018 roku rzeczywiście turystów było sporo i ciężko było zrobić zdjęcie. Z kolei w maju tego roku, prawdopodobnie z powodu pandemii ludzi była tylko garstka i mogłam w spokoju i ciszy kontemplować widoki!

Cabo Girão, klif, Madera, punkt widokowy Madera, punkty widokowe na Maderze

Cabo Girão, klif, Madera, punkt widokowy Madera, podróże w ciąży, punkty widokowe na Maderze

Punkty widokowe na Maderze- Capela de São Sebastião

Miejsce znajduje się w miasteczku Ponta do Sol na niewielkiem placyku przed kościołem św. Sebastiana. Można stąd podziwiać panoramę miasteczka oraz obserwować zachody słońca. Punkt znajduje się raczej na uboczu, więc prawdopodobnie nie spotkasz tu miliona turystów. Z całą pewnością jest wart zobaczenia!

punkty widokowe na Maderze, Ponta do Sol, Madera

Miradouro do Véu da Noiva

Nie będe ukrywać, że jest to mój ulubiony punkt widokowy. Z tarasu zobaczysz północne wybrzeże oraz wodospad Véu da Noiva. Nazwa wodospadu po polsku oznacza welon panny młodej. Czyż to skojarzenie nie jest urocze? Punkt widokowy znajduje się przy głównej drodze na północnej stronie wyspy pomiędzy Seixal (ze słynną czarną plażą) a São Vicente.

punkty widokowe na Maderze, Miradouro do Véu da Noiva, welon panny młodej Madera, Madera, wschód słońca na Maderze

Miradouro da Vigia

Będąc w miejscowości São Jorge na północy wyspy odwiedź punkt widokowy da Vigia. Zobaczysz stąd północne wybrzeże i zrobisz piękne zdjęcie o złotej godzinie (i nie tylko). Miejsce to służyło niegdyś do obserwacji wielorybów. Przy pięknej, bezchmurnej pogodzie zdołasz ujrzeć stąd sąsiednią wyspę Porto Santo.

miradouro da vigia, zachód słońca na Maderze, Madera, punkty widokowe na Maderze

Miradouro das Cabanas

Miradoudo das Cabanas znajduje się na północy wyspy pomiędzy miejscowości São Jorge oraz  Arco de São Jorge. Punkt ten znajdziesz bezpośrednio na zakręcie przy drodze ER101. Jest tam również parking więc bez problemu zaparkujesz samochód. Rozciąga się stąd piękny widok góry oraz miasto Arco de São Jorge.

miradouro das cabanas, punkt widokowy Madera, Madera, wakacje na Maderze, punkty widokowe na Maderze,

miradouro das cabanas, punkt widokowy na Maderze, wakacje na Maderze, punkty widokowe na Maderze

Miradouro do Guindaste

Tuż obok Cabo Girao, jest to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na wyspie, a już szczególnie na północy. Bardzo wdzięczne miejsce do zdjęć, dzięki czemu spotkasz tu wielu fotografów. Punkt widokowy znajduje się niedaleko miejscowości Faial, tuż obok ronda, gdzie możesz zaparkować samochód, gdyż służy ono również jako parking.

punkty widokowoe na Maderze, Guindaste, Miradouro do Guindaste, wakacje na maderze, Madera

Jeśli nie wiesz co robić na Maderze, zobacz także mój subiektywny ranking 6 najlepszych aktywności!

Które punkty widokowe na Maderze najbardziej przypadły Ci do gustu? A może nie wymienniłam tu jakiegoś, który widziałeś/aś albo masz w planach zobaczyć?

 

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona