Z reguły wybieram buty na płaskiej podeszwie gdyż cenię sobie komfort i wygodę. Jednak odkąd stałam się szczęśliwą posiadaczką koturn w okresie letnim praktycznie się z nimi nie rozstaję. Są doskonałą alternatywą dla szpilek gdyż dają wsparcie nie tylko na pięcie, ale na całej stopie. Tak samo wydłużają nogi a są przy tym dużo bardziej komfortowe. Skąd w ogóle wzięła się moda na takie buty? O tym postaram się dzisiaj w paru słowach opowiedzieć:)
Historia butów na koturnie sięga już czasów starożytnych, kiedy to aktorzy używali ich by być lepiej widoczni na scenie. W Wenecji w pierwszej połowie XVI wieku takie buty nosiły kurtyzany- ich wysokość sięgała 50 cm ( wyobrażacie to sobie??:) ) Nie sposób było się w nich poruszać bez pomocy drugiej osoby. Jednak koturny w postaci podobnej do tej, w jakiej nosimy je teraz, pojawiły się w latach 30-tych XX wieku. Wtedy to projektant Salvatore Ferragamo stworzył ortopedyczne buty na wysokiej podeszwie. W 1936 wprowadził do mody koturn jako rodzaj obcasa. Ferragamo do produkcji butów używał korka i drewna – materiał ten okazał się lepszy niż  skóra i guma, ponieważ był lżejszy, a przy tym tak samo wytrzymały i trwały. Podczas II wojny światowej buty na koturnie stały się niezwykle modne. Skóra i guma były materiałem deficytowym, więc koturny okazały się świetną alternatywą- dodawały „wysokości” będąc przy tym dużo wygodniejsze niż szpilki. 
Koturny miały swoje „wzloty i upadki” w modowym świecie. Znikały na długie lata, by wkrótce pojawić się na wybiegach i ulicach, jako ulubione buty nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, jak miało to miejsce w latach 70-tych XX wieku. Wzory stały się bardziej krzykliwe, czasami wręcz szokujące.
W latach 90-tych na wybiegach pojawiły się trampki na koturnie i szybko przeniosły się na ulice całego świata.  Wysokie trampki pokochali celebryci i młodzież. Później koturny zniknęły na chwilę, by w XXI wieku stać się jednym z ulubionych modeli butów kobiet na całym świecie.
 Która z nas nie ma przynajmniej jedne pary takich botków czy sandałów? 🙂

Fot. Sylwester:*

Fot. Sylwester:*
Rest of photos – Bartek Dziwak
 Szorty –  C&A (wyprzedaż 35 zł)
Ażurowa bluzka –  C&A ( wyprzedaż 20% ok 40 zł)
Kopertówka – Centro ( wyprzedaż 10zł)
Sweter – Atmosphare ( SH)
Sandały – Inblu (CCC) wyprzedaż 85 zł

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona