Tym razem post bez pięknych widoków Porto (powiedzmy, że nie zaliczam mojego wynajmowanego pokoiku do pięknych:D), w zamian za to będziecie mogli przeczytać parę wskazówek jak planować swoje podróże, a przede wszystkim, jak robić to tanio:)
 
Sweter (H&M, SH 6 zł) , Leginsy (Primark, 4 euro) , komputer – Lenovo:P

Siadajcie więc wygodnie przed komputerem, sprawdźcie stan swojego konta bankowego (będzie tanio, lecz nie obiecuję, że za darmo!) i rozpocznijcie planowanie podróży razem ze mną:)

Na samym początku trzeba zadać sobie bardzo, ale to bardzo ważne pytanie ” Co lubisz robić?” a następnie, jak mawiał znany mędrzec Laska, oczywiście należy zacząć to robić:D Ale tak na poważnie, musimy zastanowić co, czego oczekujemy od naszej podróży- zwiedzania, odpoczynku, podziwiania natury, imprezowania itp itd.  Jeśli chcemy połączyć te wszystkie rzeczy naraz, należy liczyć się z tym, że podróż może przeciągnąć się do minimum dwóch tygodni:D Dosyć istotną kwestią jest także wybór kompanów podróży, im będzie nas więcej, tym prawdopodobnie całość wyniesie nas taniej:D

 

1) Wybór miejsca
To jest dosyć ważny element planowania podróży, dlatego znalazł się na pierwszym miejscu. Podróżowanie jest chyba najlepszym hobby na świecie, ponieważ istnieje niezliczona liczba miejsc, które można zwiedzać, dlatego nie jest możliwe, by wyczerpała się pula pomysłów na podróże.
Jak wybrać miejsce? To zależy już tylko i wyłącznie od Was i od Waszej wyobraźni. W wyborze może pomóc Wikipedia albo grafika google (uwierzcie, piękne zdjęcia naprawdę potrafią zachęcić do odwiedzin!), lub zdjęcia znajomych na facebooku (oj, zazdrość też potrafi pomóc w tym temacie:D).. Jak wybieram swoje miejsca ja? No cóż, zazwyczaj jadę tam, gdzie uda mi się tanio znaleźć dojazd/ nocleg lub obie te rzeczy naraz.  I wydaje mi się, że to jest właśnie klucz taniego podróżowania:) A jak dowiedzieć się, gdzie jest aktualnie tanio? 🙂 Polecam śledzić następujące strony:
Znajdziecie tam informacje o aktualnych promocjach linii lotniczych, sieci hotelowych, a także informację o tanich połączeniach pociągowych i autobusowych.  
2) Rezerwacja biletu
Strony wymienione powyżej nie są oczywiście jedynymi, które informują o aktualnych promocjach. Ja osobiście bardzo często zaglądam bezpośrednio na strony przewożników, tj:
1) RYANAIR  – Nie muszę przedstawiać nikomu tej linii lotniczej, bo jest to jeden z najbardziej znanych nisko budżetowych przewoźników. Mi udało się kupić bilet za 39 zł do Warszawy (oczywiście były dostępne również za 9 zł, ale niestety termin mi nie odpowiadał), a także bilet z Porto do Faro i z powrotem za 40 euro. Warto śledzić ceny biletów, bo promocje pojawiają się nagle, a pula biletów w tańszej cenie jest zazwyczaj ograniczona.
 
2) WIZZAIR  – Wizzair także oferuje tanie połączenia z kilku miast w Polsce, dodatkowo będąc członkiem WizzarClub każde połączenie jest tańsze, ma się także zniżki na bagaż. Ja zawsze porównuję loty zarówno na stronie Ryanaira i Wizzaira i wybieram tańszą/ bardziej dogodną opcję. W tamtym roku udało mi się kupić bilety do Eindhoven, które były początkiem europejskiej wycieczki, za 34 zł:)
 
3) POLSKIBUS – Czy jest ktoś, kto chociaż raz nie podróżował PolskimBusem? Moje najlepsze połączenie, to 4 zł w dwie strony z Wrocławia do Berlina. Kto da taniej?!:) 
 
4) MEGABUS   -MegaBus oferuje połączenia, w Europie i USA. Ja podróżowałam tymi liniami z Amsterdamu do Paryża i z Paryża do Londynu, płacąc za bilety koljno 16 funtów (za dwie osoby) i 7 funtów (również za 2 os.).
Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzecie, im wcześniej kupicie bilet lub im wcześniej zaczniecie planować podróż, tym prawdopodobieństwo znalezienia taniego połączenia będzie dużo większe. Sprawdza się tutaj powiedzenie, kto pierwszy ten lepszy!:)
 
3) Rezerwacja zakwaterowania 
Zazwyczaj korzystam z następujących stron:
1) AIRBNB  –  pokoje, apartamenty, mieszkania do wynajęcia od prywatnych gospodarzy. Super opcja, jeśli chcecie jechać ze znajomymi. Korzystałam z tej strony szukając noclegów w Paryżu i Amsterdamie, gdyż oferowały najniższą cenę oraz najlepsze warunki w preferowanym przeze mnie terminie. Dodatkowo rejestrując się na stronie z podanego przeze mnie linku zyskacie 76 zł na swoje podróże:) Wy także będziecie mogli zaprosić swoich znajomych do zarejestrowania się na stronie zyskując tym samym środki na kolejne wojaże. Czad!:)
2)BOOKING.COM – to również strona, którą warto mieć w swoich ulubionych. Ja zarezerwowałam ostatnio apartament na południowym wybrzeżu Portugalii (okolice Faro), za 16,5 euro od osoby (dwie noce w apartamencie dla 5 osób).
 
3)HOSTELWORLD – korzystając z tej strony udało mi się zarezerwować noclegi w Berlinie, bardzo blisko centrum miasta za 10 euro od osoby, w pokoju z łazienką:) 
4) ACCORHOTELS –  ta znana sieć hotelowa oferuje noclegi praktycznie w każdym europejskim kraju. Jak dotąd udało mi się zarezerwować przez tę stronę noclegi w Warszawie i Krakowie (hotele Ibis Budget, dla studentów cud, miód i malina!) w cenie 39 zł za pokój (a więc 19,5 zł za osobę!!!!) – pokój oczywiście z łazienką:)
5)COUCHSURFING – wspominałam Wam kiedyś o tym sposobie podróżowania. Couchsurfing polega na tym, że śpimy na przysłowiowej kanapie w mieszkaniu u prywatnej osoby ZA DARMO. Należy jednak pamiętać, że celem strony nie jest oferowanie darmowego zakwaterowania, a zdobywanie nowych przyjaciół i poznawanie nowej kultury. To opcja podróżowania dla osób, którzy nie boją się  przygód (spanie w domu u kogoś całkowicie obcego!!), lubią poznawać nowych i ciekawych ludzi (no chyba muszą być ciekawi, skoro odważyli się przenocować w domu kogoś, kogo wcześniej na oczy nie widzieli:D) chcą szlifować swój język obcy, a także unikają spędzania czasu w obcym miejscu w sztandarowy sposób. Ja korzystałam z tej strony 3 razy!:)
 
To oczywiście nie jedyne miejsca w sieci, gdzie możecie kupić bilet, zarezerwować hotel, lub znaleźć informacje o aktualnych promocjach. Są to jednak strony, z których ja korzystam najczęściej i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły!:D Jeśli i Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na planowanie podróży, proszę, podzielcie się z nimi w komentarzach!:)
 Ja z racji tego, że aktualnie przebywam w Porto, zajmuję się wyszukiwaniem ciekawych ofert i promocji na podróżowanie po Portugalii!:) Pierwsza wycieczka już w najbliższy weekend, kierunek – wybrzeże ALGARVE:) Oczywiście możecie spodziewać się relacji na blogu:)
 

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona