Kochane Moje! Dzisiaj jest Nasze Święto!  Powinnyśmy się cieszyć, radować i spędzić ten dzień z naszymi drugimi połówkami. 
Część z Was pójdzie do kina, inni wybiorą się do teatru, a pewnie niektóre dziewczyny zostaną w domu i zajadając popcorn, obejrzą ze swoim ukochanym ulubiony serial. Może jakaś szczęściara tego właśnie dnia otrzyma pierścionek zaręczynowy, a inna zostanie Matką? Wiele wspaniałych rzeczy może się wydarzyć…
Ale nie wszystkie kobiety będą tego dnia szczęśliwe. Prawdopodobnie jutro 10 kobiet –matek, córek, żon, sióstr, przyjaciółek- usłyszy diagnozę: rak szyjki  macicy.  Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 3500 przypadków zachorowań, a w Europie na raka szyjki macicy co 18 minut umiera 1 kobieta. 

Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam zaproszona do wzięcia udziału w akcji społecznej #RedBandFight. Celem akcji jest promowanie badań cytologicznych i walki z rakiem szyjki macicy. Dziewczyny biorące udział w tym przedsięwzięciu umieszczają na instagramie/ facebooku/ blogu selfie lub zdjęcie z czerwoną wstążką na szyi, która ma być symbolem całego wydarzenia. Serdecznie zapraszam Was do dołączenia!
Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam dane dotyczące choroby i profilaktyki, także zapraszam do lektury:)
k
rak szyjki macicy, akcja społeczna, badania cytologiczne, profilaktyka
k
k
1. Rak szyjki macicy nie jest chorobą genetyczną.
Potencjalnie każda z Nas jest zagrożona zachorowaniem, dlatego badania profilaktyczne są tak bardzo ważne!
k
2. Regularne badania cytologiczne pozwalają szybko wykryć chorobę.
Takie badanie można wykonać u każdego ginekologa. Cytologia to diagnostyczne badanie  komórek pobranych z szyjki macicy. Jest bezbolesne i trwa kilka minut.  Wykonywanie cytologii należy zacząć nie później niż w wieku 21 lat, a po pierwszym, następne badania powinny być powtarzane co 1-2 lata. W celu wykonania badania cytologicznego, najlepiej jest wybrać się do lekarza w 10-14 dniu cyklu. Wtedy badanie daje najbardziej jednoznaczne wyniki. 
k
3. Nieleczony rak szyjki macicy w stadium zaawansowanym daje szansę  na przeżycie jedynie ok. 5 miesięcy.
Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się ok. 500.000 przypadków raka szyjki macicy. Ponad połowa chorych umiera.  W Polsce z tego powodu umiera co druga kobieta.
Umieralność na raka szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna w krajach UE. Ok. 60% zachorowań występuje między 45. a 60. rokiem życia, ale to nie znaczy, że młode dziewczyny nie muszą się tym przejmować!
– Szacuje się, że do 2050r. liczba zachorowań na raka szyjki macicy może sięgnąć nawet 1.000.000 kobiet rocznie.
k
4. Podsumowanie
Dziewczyny – to nie są przelewki! Tu chodzi o nasze zdrowie i  szczęście. Chcemy dożyć późnej starości, widzieć jak rozwijają się nasze dzieci, a potem wnuki. Świat idzie do przodu, w tej ciągłej gonitwie, ciągle brakuje czasu. Nie możemy jednak zapominać o sobie.  Kiedy ostatnio robiłyście cytologię? Parę lat temu? A może jeszcze w ogóle nie miałyście okazji poddać się takiemu badaniu?
NFZ prowadzi akcję „Profilaktyka raka szyjki macicy” adresowaną do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonywanego badania cytologicznego. W ramach programu, mogą one wykonać takie badanie w każdym gabinecie ginekologiczno – położniczym zakontraktowanym przez NFZ.
k
Zadanie domowe na dziś: Pytacie Mamę Babcię, Siostrę, Przyjaciółkę i inne najbliższe Wam kobiety (w tym siebie!), kiedy ostatnio miały robioną cytologię. Jeśli minęło więcej niż 3 lata, będziecie mogły skorzystać z bezpłatnego badania. Jeśli jednak od poprzedniej cytologii minął krótszy okres również nie zbankrutujecie, bo takie badanie kosztuje ok. 40 zł. 
 
Życzę Wam mnóstwo szczęścia i zdrówka! A w dniu dzisiejszym dodatkowo wielu pięknych chwil i ogromu miłości!:*

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona