Z wodą koloru, której nie powstydziłaby się żadna karaibska plaża. Z zabytkami najstarszymi na świecie (starszymi nawet niż piramidy egipskie!). Z architekturą o wyraźnych arabskich wpływach. Położona 80 km od wybrzeża Sycylii i niespełna 300 km od granic Tunezji. Mowa oczywiście o Malcie. W dziejach swojej historii Malta była pod panowaniem m.in. Fenicjan, Starożytnego Rzymu, Kartaginy, Arabów, by wreszcie w 1964 roku uzyskać niepodłegołość i stać się częścią Wspólnoty Narodów z Królową Elżbietą II na czele.  Spędziliśmy tutaj intensywne 4 dni, dlatego 3 najbliższe posty będą poświęcone właśnie temu krajowi.

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

Malta przywitała nas iście gorącą pogodą. Wprawdzie to był nasz kolejny przystanek, po spędzeniu 5 upalnych dni we Włoszech, dlatego wydawało się nam, że powinniśmy być już przyzwyczajeni do przygrzewającego słoneczka, ale nic z tych rzeczy! Upał na Malcie zaskoczył nas co najmniej tak bardzo jak co semestr sesja zaskakakuje studentów. Nie wiem, czy wynikało to z innej wilgotności powietrza, czy może z tego, że w czasie, w którym tam byliśmy (2 połowa lipca) naprawdę temperatury osiągały najwyższe wartości, ale pierwsze godziny tutaj były naprawdę męczące. Człowiek się po prostu rozpływał i nawet zimny prysznic nie przynosił ukojenia. Na szczęście w kolejnych dniach nasze organizmy już się przywyczaiły i jakoś udało nam się przetrwać.
Malta jest maleńką wyspą, w najszerszym miejscu ma jakieś 25 km szerokości, niemniej jednak przy krótkim pobycie samochód może być bardzo pożyteczny.  Doczytajcie do końca, bo tam czeka na Was kilka praktycznych wskazówek.

Zabytki, na czele z Valettą, która jest jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkowo obszarów na świecie, miejsca, gdzie zachwyca przyroda, cudowne plaże z turkusową wodą – to wszystko znajdziecie właśnie tutaj. Biorąc pod uwagę, że z Polski do Malty, można dostać się bezpośrednio na pokładach tanich linii lotniczych, a ceny zaczynąją się już od ok. 150 zł w dwie strony, dochodzi się do prostego wniosku, że ten kierunek jest naprawdę ciekawą propozycją jeśli nie na cały urlop, to choćby na kilka dni. Dlatego, moi kochani, nie zastanawiajcie się długo tylko weźcie się za szukanie tanich lotów!

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaNa instagramie dużo z Was pytało o tę sukienkę  – kosztowała 79 zł i kupiłam ją w sklepie Sfera.Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

Na Malcie zdecydowanie bardziej odczuliśmy obecność turystów niż na południowo wschodnim wybrzeżu Włoch,  Ale nie ma się co dziwić, w końcu byliśmy tam w środku sezonu a kraj ten staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjncyh podróży, a już szczególnie dla Polaków, których można było spotkać na każdym kroku. Niech Was to jednak nie odstrasza, bo zapewniam, że mimo niewielkich rozmiarów wyspy, każdy znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością będzie zadowolony.

Valetta, Mdina i rejs na Comino, to punkty obowiązkowe każdego szanującego się turysty i podróżnika 😀  Poniżej przeczytacie kilka ogólny rad, które pozwolą Wam zorganizować niezapomniany wyjazd na Maltę, a w kolejnych postach znajdziecie już więcej szczegółów dotyczących konkretnych miejsc:)

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

 Brama do Królewskiej przystani – więcej o tym miejscu już w kolejnym poście! A sukienka pochodzi ze sklepu Terranova, kupiłam ją na wyprzedaży za 89 zł 🙂
Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona
Mdina
Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona
Rybacka wioska Marsaxlokk
 

Praktyczne wskazówki:

  • Bilety lotnicze
Aktualnie bezpośrednie połączenia na Maltę oferuję zarówno Wizzair – z Warszawy i Katowic, jak i Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Poniżej przykładowe screeny z biletami poniżej 300 zł w dwie strony!
  • Komunikacja na miejscu
My wypożyczaliśmy auto w wypożyczalni Hertz, co na 4 dni kosztowało nas ok. 166 zł plus 65 euro full casco, które całkowicie zwalniało nas z odpowiedzialności w przypadku uszkodzeń czy kradzieży i serdecznie polecam Wam tę opcję, bo pozwala na niezależność, a już szczególnie jeśli jedziecie na wakacje większą ekipą. Koszt naszego auta rozkładał się na  4 osoby. 
 
Oczywiście na Malcie istnieje również komunikacja miejska – tutaj znajdziecie wszelkie rozkłady jazdya ta stronapozwoli Wam na zaplanowanie trasy i sprawdzenie możliwych połączeń. 
 
Bilet jednorazowy zakupiony na pokładzie autobusu kosztuje 1,50 euro zimą, 2 euro latem, lub 3 euro jeśli podróżujecie w nocy. Możecie zakupić również  bilet tygodniowy uprawniający do nielimitowanej liczby przejazdów w cenie 21 euro dla osoby dorosłej i 15 euro dla dzieci do 10 lat. 
Więcej informacji znajdziecie na stronie przewoźnika. 

  • Noclegi
Tu nie będę się rozwodzić, bo wiele razy mówiłam Wam już, że ja swoje noclegi rezerwuję głównie na Bookingui Airbnb Dokonując rezerwacji swoich noclegów z tych linków uzyskacie zniżkę w wysokości 50 zł. Chyba się opłaca?
Hoteli możecie szukać również przez wyszukiwarkę Kayak. Być może uda się Wam znaleźć jakąś super ofertę na pobyt w wyczapistym hotelu po sezonie?
kk
  • Zakupy i pożywienie
Ceny na Malcie są odczuwalnie wyższe niż w Polsce, a już szczególnie w środku wakacyjnego sezonu. Istnieją jednak sposoby, by zaoszczędzić trochę grosza i nie pójść z torbami. Jednym ze sposobów jest samodzielne przygotowywanie posiłków zamiast jadania każdego dnia w restauracji, co nie oznacza, że do knajpy iść nie warto!

Jedna lub dwie wizyty w restauracji zdecydowanie mniej nadszarpną Was budżet niż codziennie stołowanie się w lokalach, a w pozostałe dni możecie sami przygotowywać proste i smaczne posiłki, bo chyba nikt na wakacjach nie będzie spędzał na gotowaniu długich godzin! Jak zawsze polecam Wam znany i lubiany Lidl, któych na Malcie jest kilka, w tym jeden na wyspie Gozo. Kupicie tam większość potrzebnych składników. Ale nie strońcie też od lokalnych sklepików – ceny będą może trochę wyższe niż w dużych supermarketach, ale dzięki temu, być może uda się Wam, tak samo jak nam, trafić na piekarnię, gdzie każdego dnia był wypiekany pyszny chleb, którym zajadaliśmy się na śniadanie i z którego przygotowywaliśmy kanapki na naszej wycieczki.

 

  • Zwiedzanie

Tu już musicie ułożyć swój idealny plan wycieczki zależny od liczby dni, które zamierzacie spędzić na wyspie.  Z pewnością musicie odwiedzić Mdinę, Valettę, wyspę Comino z przepiękną Niebieską Laguną. Cudownych plaży też jest tutaj pod dostatkiem, ale o tym przeczytacie już w kolejnych postach 🙂

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona
 Chyba najsłynniejsza jaskinia na Malcie – Niebieska Grota.
kk

Kto z Was był już na Malcie, a kto wycieczkę na tę piękną wyspę ma dopiero w planach?