Wakacje na Malcie

Wodą koloru, której nie powstydziłaby się żadna karaibska plaża. Najstarsze zabytki na na świecie (starszymi nawet niż piramidy egipskie!). Z architekturą o wyraźnych arabskich wpływach. Położona 80 km od wybrzeża Sycylii i niespełna 300 km od granic Tunezji. Mowa oczywiście o Malcie. W dziejach swojej historii Malta była pod panowaniem m.in. Fenicjan, Starożytnego Rzymu, Kartaginy, Arabów. Wreszcie w 1964 roku uzyskała niepodłegołość i stała się częścią Wspólnoty Narodów z Królową Elżbietą II na czele.  Spędziliśmy tutaj intensywne 4 dni, dlatego 3 najbliższe posty będą poświęcone właśnie temu krajowi.Jeśli planujecie wakacje na Malcie to ten post zdecydowanie jest dla Was!

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

Gorące przywitanie

Wakacje na Malcie rozpoczęliśmy z iście gorącą pogodą. Wprawdzie to był nasz kolejny przystanek, po spędzeniu 5 upalnych dni we Włoszech. Wydawało się nam więc, że powinniśmy być już przyzwyczajeni do przygrzewającego słoneczka. Nic z tych rzeczy! Upał na Malcie zaskoczył nas co najmniej tak bardzo jak co semestr sesja zaskakakuje studentów. Nie wiem, czy wynikało to z innej wilgotności powietrza, czy może z tego, że w czasie, w którym tam byliśmy (2 połowa lipca) naprawdę temperatury osiągały najwyższe wartości. Pierwsze godziny tutaj były naprawdę męczące. Człowiek się po prostu rozpływał i nawet zimny prysznic nie przynosił ukojenia. Na szczęście w kolejnych dniach nasze organizmy już się przywyczaiły i jakoś udało nam się przetrwać.
Malta jest maleńką wyspą, w najszerszym miejscu ma jakieś 25 km szerokości. Niemniej jednak przy krótkim pobycie samochód może być bardzo pożyteczny.  Doczytajcie do końca, bo tam czeka na Was kilka praktycznych wskazówek

Zabytki, na czele z Valettą, która jest jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkowo obszarów na świecie, miejsca, gdzie zachwyca przyroda, cudowne plaże z turkusową wodą – to wszystko znajdziecie właśnie tutaj. Z Polski do Malty, można dostać się bezpośrednio na pokładach tanich linii lotniczych, a ceny zaczynąją się już od ok. 150 zł w dwie strony. Wniosek jest jeden – ten kierunek jest naprawdę ciekawą propozycją jeśli nie na cały urlop, to choćby na kilka dni. Dlatego, moi kochani, nie zastanawiajcie się długo tylko weźcie się za szukanie tanich lotów i organizujcie swoje wakacje na Malcie!

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

Na instagramie dużo z Was pytało o tę sukienkę  – kosztowała 79 zł i kupiłam ją w sklepie Sfera.

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

Wakacje na Malcie oznaczają… tłumy turystów

Musicie pamiętać, że spędzając wakacje na Malcie, spotkacie tam tłumy turystów. Wiem co mówię, bo My byliśmy tam w środku sezonu! Kraj ten staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjncyh podróży. Niech Was to jednak nie odstrasza, bo zapewniam, że mimo niewielkich rozmiarów wyspy, każdy znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością będzie zadowolony.

Valetta, Mdina i rejs na Comino, to punkty obowiązkowe każdego szanującego się turysty i podróżnika 😀  Poniżej przeczytacie kilka ogólny rad, które pozwolą Wam zorganizować niezapomniany wyjazd na Maltę, a w kolejnych postach znajdziecie już więcej szczegółów dotyczących konkretnych miejsc:)

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona

 Brama do Królewskiej przystani – więcej o tym miejscu już w kolejnym poście! A sukienka pochodzi ze sklepu Terranova, kupiłam ją na wyprzedaży za 89 zł 🙂
Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona
Mdina
Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona
Rybacka wioska Marsaxlokk

Wakacje na Malcie – praktyczne wskazówki

  • Bilety lotnicze

Planując wakacje na Malcie, musicie wiedzieć, że bezpośrednio połączenie oferuję zarówno Wizzair jak i Ryanair. Wizzair z Warszawy i Katowic, a Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Poniżej przykładowe screeny z biletami poniżej 300 zł w dwie strony!
  • Komunikacja na miejscu

My wypożyczaliśmy auto w wypożyczalni Hertz, co na 4 dni kosztowało nas ok. 166 zł plus 65 euro full casco. Zwalniało nas to z odpowiedzialności w przypadku uszkodzeń czy kradzieży. Serdecznie polecam Wam tę opcję, bo pozwala na niezależność, a już szczególnie jeśli jedziecie na wakacje większą ekipą. Koszt naszego auta rozkładał się na  4 osoby. 
 
Oczywiście na Malcie istnieje również komunikacja miejska – tutaj znajdziecie wszelkie rozkłady jazdy a ta strona pozwoli Wam na zaplanowanie trasy i sprawdzenie możliwych połączeń. 
 
Bilet jednorazowy zakupiony na pokładzie autobusu kosztuje 1,50 euro zimą, 2 euro latem, lub 3 euro jeśli podróżujecie w nocy. Możecie zakupić również  bilet tygodniowy uprawniający do nielimitowanej liczby przejazdów w cenie 21 euro dla osoby dorosłej i 15 euro dla dzieci do 10 lat. 
Więcej informacji znajdziecie na stronie przewoźnika. 

  • Noclegi

Tu nie będę się rozwodzić, bo wiele razy mówiłam Wam już, że ja swoje noclegi rezerwuję głównie na Bookingui Airbnb Dokonując rezerwacji swoich noclegów z tych linków uzyskacie zniżkę w wysokości 50 zł. Chyba się opłaca?
Hoteli możecie szukać również przez wyszukiwarkę Kayak. Być może uda się Wam znaleźć jakąś super ofertę na pobyt w wyczapistym hotelu po sezonie?
kk
  • Zakupy i pożywienie

Ceny na Malcie są odczuwalnie wyższe niż w Polsce, a już szczególnie w środku wakacyjnego sezonu. Istnieją jednak sposoby, by zaoszczędzić trochę grosza i nie pójść z torbami. Jednym ze sposobów jest samodzielne przygotowywanie posiłków zamiast jadania każdego dnia w restauracji. Nie oznacza to jednak, że do knajpy iść nie warto!

Jedna lub dwie wizyty w restauracji nie powinny nadszarpnąć Waszego budżetu. W pozostałe dni możecie sami przygotowywać proste i smaczne posiłki, bo chyba nikt na wakacjach nie będzie spędzał na gotowaniu długich godzin! Jak zawsze polecam Wam znany i lubiany Lidl, któych na Malcie jest kilka, w tym jeden na wyspie Gozo. Kupicie tam większość potrzebnych składników. Ale nie strońcie też od lokalnych sklepików! Ceny będą może trochę wyższe niż w dużych supermarketach. Ale dzięki temu, być może uda się Wam, tak samo jak nam, trafić na piekarnię, gdzie każdego dnia był wypiekany pyszny chleb, z którego przygotowywaliśmy kanapki na naszej wycieczki.

  • Zwiedzanie

Tu już musicie ułożyć swój idealny plan wycieczki zależny od liczby dni, które zamierzacie spędzić na wyspie.  Z pewnością musicie odwiedzić Mdinę, Valettę, wyspę Comino z przepiękną Niebieską Laguną. Cudownych plaży też jest tutaj pod dostatkiem, ale o tym przeczytacie już w kolejnych postach 🙂

Malta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreeconaMalta, Mdina, Valetta, Dingli Cliffs, Comino, Niebieska Grota, Blue Lagune, rejs statkiem, wakacje, zakreecona
 Chyba najsłynniejsza jaskinia na Malcie – Niebieska Grota.
kk

Kto z Was już był a kto dopiero planuje wakacje na Malcie?

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona