Wspomnienie z dzieciństwa

Pamiętam to jak dziś. Mając niecałe 10 lat moi Rodzice wysłali mnie na kilka dni do Wrocławia, w odwiedziny do mojej najstarszej siostry. Zawsze lubiłam te wyjazdy. Duże miasto, przejażdżka tramwajem, wyjście do centrum handlowego…  Nie zaskoczę Was chyba, mówiąc, że dla gówniaka z podstawówki w małym mieście to było coś . Byłam więc maksymalnie zajarana. Jedną z atrakcji, zaplanowanych na ten wypad, było wyjście do kina na film „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Z sali kinowej wyszłam zahipnotyzowana, ale też załamana. Długo zastanawiałam się co jest ze mną nie tak, że nie dostałam jeszcze listu z Hogwartu. Nie było łatwo uporać się z tą świadomością, ale jakimś cudem pocieszenie znalazłam w czytaniu książek. Każdą część o czarodzieju z blizną w kształcie błyskawicy przeczytałam min. 3 razy. Ekranizacje filmowe również oglądałam kilkukrotnie. W pamięci szczególnie utknęła mi scena z drugiej części (Komnata Tajemnic). Chodzi o sytuację, kiedy Harry wraz z Ronem i dwójką jego braci bliźniaków dotarli do Hogwartu lecąc starym Fordem Anglią. Szukając w przestworzach drogi, by punktualnie dotrzeć na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, udało im się w oddali dojrzeć Hogwart Express przejeżdżający przez potężny wiadukt, ulokowany pośród pięknych szkockich jezior i wzniesień.

Gdy któregoś razu, już jako dorosły człowiek, trafiłam na informację, że rzeczony wiadukt naprawdę istnieje, a na dodatek prowadzi przez niego jedna z najpiękniejszych europejskich tras kolejowych (Jacobite route), w dokładnie 3 sekundy podjęłam decyzję, że prędzej czy później i ja się tam wybiorę.

Glenfinnan wiadukt, Szkocja, Jacobite train, Hogwart Express, Fort William, pociąh, Harry Potter

Trochę historii

Swoje marzenie spełniłam w czerwcu 2019. W Szkocji spędziłam tylko 3 dni i z pewnością nie jest to wystarczający czas, by poznać uroki tej pięknej krainy. Głównym celem wyjazdu była jednak przejażdżka Hogwart Expressem i ujrzenie pięknego wiaduktu, co udało nam się zrealizować w 100%. W tym poście znajdziecie informację o tym, jak chociaż przez chwilę poczuć się tak, jakby list z Hogwartu naprawdę do Was dotarł!

Jacobite train, to turystyczny pociąg  z lokomotywą parową kursujący na trasie West Highland Line w Szkocji. W 1901 roku otworzono linię kolejową do Mallaig, co miało pomóc w rozwinięciu tej wiejskiej i odległej części szkockiego wybrzeża Atlantyku. W 1967 r. regularne przejazdy pociągami z lokomotywą parową na tej trasie zostały zawieszone .Wynikało to z planu modernizacji kolei brytyjskich, który nakazywał zastąpienie ich bardziej wydajnymi lokomotywami z silnikami spalinowymi. Na szczęście w 1984 roku przewozy parowe powróciły na trasę, głównie po to, by zwiększyć dochody i zachęcić do turystyki w tym regionie. W 1995 r. licencja na pociągi West Highlander została przyznana West Coast Railways (WCR) i to właśnie wtedy została nadana nazwa Jacobite, która funkcjonuje do dziś. Pochodzi ona od ruchu politycznego w Wielkiej Brytanii, który wspierał przywrócenie dynastii Stuartów do tronu Anglii, Szkocji i Irlandii.

JAcobite train, Hogwart Express, Szkocja, Fort William, Mallaig, Glenfinnan

Jacobite Train

Trasa Jacobite wynosi 82 mile (tam i z powrotem) z Fort William do Mallaig. Poniżej przedstawiam Wam kilka „naj” związanych z Jacobite Train:

 • Trasa swój początek ma w pobliżu najwyższej góry Wielkiej Brytanii Ben Nevis.
 • przebiega obok najgłębszego jeziora słodkowodnego Loch Morar i najkrótszej rzeki rzeki Morar w Zjednoczonym Królestwie, w końcu docierając do najgłębszego jeziora morskiego w Europie, Loch Nevis!
 • pociąg przejeżdża przez najbardziej wysunięty na zachód dworzec kolejowy w Wielkiej Brytanii Arisaig.

Sami musicie przyznać, że skumulowanie tylu „naj” w jednym miejscu musiało skutkować powstaniem jednej z najbardziej malowniczych tras kolejowych na świecie!

Hogwart Express

Jednak nie tylko piękne widoki co roku zachęcają tysiące turystów do przejażdżki po tej trasie. Wszyscy fani Harrego Pottera z pewnością kojarzą ten pociąg z serii filmów o młodym czarodzieju. Firma obsługująca Jacobite train dostarczyła dla studia Warner Bros pociąg używany jako Hogwart Express we wszystkich filmach i umożliwiła im wykorzystanie malowniczej trasy do filmowania. Lokomotywa ciągnąca Hogwart Express w filmach, GWR 4900 klasa 5972 Olton Hall, znajduje się obecnie w Warner Bros. Studio Tour London – Making of Harry Potter. A i prawie zapomniałabym! Na pokładzie pociągu znajduje się magiczny sklepik, gdzie będziecie mogli kupić m.in. czekoladowe żaby i fasolki wszystkim smaków Bertegi Bottsa!

JAcobite train, Hogwart Express, Szkocja, Fort William, Mallaig, Glenfinnan

JAcobite train, Hogwart Express, Szkocja, Fort William, Mallaig, Glenfinnan, Harry Potter, wiadukt Szkocja

Rozkład jazdy Jacobite Train

Poniżej możecie zobaczyć rozkład jazdy pociągu (na dzień 12.03.2020, aktualny rozkład zawsze możecie sprawdzić po tym linkiem):

Musicie pamiętać, że Jacobite train kursuje tylko w określonym terminie. W tym roku jest to:

 • Poranne kursy wielkanocne od poniedziałku 06.04.2020 do niedzieli 12.04.2020
 • Standardowe poranne kursy od poniedziałku do piątku od 13.04.2020 do 23.10.2020 a w weekendy od 02.05.2020 do 27.09.2020
 • Kursy popołudniowe od poniedziałku do piątku od 11.05.2020 do 11.09.2020 a w weekendy od 13.06.2020 do 30.08.2020

Trasa Jacobite Train

Kupując bilet na Hogwart Express będziecie mieli możliwość podziwiania z pokładu pociągu 4 malowniczo położonych miejscowości:

 1. Fort William – największe miasto w Highland, leżące u stóp najwyższej brytyjskiej góry Ben Nevis
 2. Glenfinnan – to właśnie tuta,j przejeżdżając przez 21-łukowy wiadukt będziecie zbierać szczeny z podłogi
 3. Arisag- urocza miejscowość na zachodzie szkockich wyżyn, której nazwa oznacza „bezpieczne miejsce”
 4. Mallaig – końcowy przystanek trasy, aktualnie zatłoczony port rybacki z promami kursującymi na wyspę Sky i inne pobliskie wysepki.

Jak długo trwa podróż?

Cała trasa od Fort William do Mallaig trwa niewiele ponad 2 godziny. Po drodze pociąg spowalnia na wiadukcie w Glenfinnan (lub zatrzymuje się, jeśli jest to możliwe), by umożliwić zrobienie zdjęć. Dłuższy przystanek (ok/ 20 min.) jest również na stacji kolejowej w tym samym miejscu. Można rozprostować nogi lub wybrać się do zlokalizowanego na stacij niewielkiego Highland Railway Museum. Na miejscu w Mallaig mamy półtora godziny., a to powinno wystarczyć by zjeść lunch i… zajrzeć do sklepu Harrego Pottera! Jeśli pytacie, co można zjeść w szkockim porcie rybackim, odpowiedź jest tylko jedna – fish and chips!

Wybaczcie kiepską jakość filmu, widok był jednak tak cudowny, że postanowiłam go Wam pokazać!

Ile kosztuje przejazd Jacobite Train?

Wiemy już trochę o historii, znamy godziny kursowania i już nawet wysłaliśmy wniosek urlopowy do naszego szefa. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – hajs. Ile pieniędzy należy wyłożyć, by chociaż przez chwilę (a dokładnie przez pół dnia) móc poczuć się jak uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa? Bilety kupicie online pod tym linkiem, a tegoroczny cennik przedstawia się następująco:

Do ceny biletu należy doliczyć również opłatę  rezerwacyjną 3,75 £ . W tym roku ceny są już trochę wyższe – ja w 2019 płaciłam 42 £ już z opłatą administracyjną. Jeśli kupujecie kilka biletów na jednej rezerwacji, to ta opłata naliczy się tylko raz. Ale, ale.. Jako, że jest to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie i totalny must see dla wszystkich fanów Harrego Pottera zakupienie biletów wcale nie jest takie proste. Bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki o czym przekonałam się sama w zeszłym roku. Przez jeden krótki moment padł na mnie blady strach, a przejażdżka Jacobite train stanęła pod znakiem zapytania. O co chodzi?

JAcobite train, Hogwart Express, Szkocja, Fort William, Mallaig, Glenfinnan, Harry Potter, wiadukt Szkocja

Chwile grozy

O ile dobrze pamiętam, sprzedaż biletów na kolejny sezon zaczyna się w okolicy końca grudnia lub początku stycznia. Ja, za kupowanie biletów na 10 czerwca, zabrałam się z początkiem lutego i chcąc kupić cztery bilety w drugiej klasie okazało się, że jest to niemożliwe! Nie pamiętam, czy kiedykolwiek wcześniej serce tak bardzo próbowało wyskoczyć mi z piersi. Jak to? Wymarzona podróż Hogwart Expressem miałaby się nie odbyć, bo na 4 miesiące przed planowanym wyjazdem spóźniłam się z kupnem biletów? Gorączkowo zaczęłam myśleć nad rozwiązaniem, a gdy adrenalina buzuje to i mózg lepiej pracuje. W ten oto sposób wpadłam na pomysł zarezerwowania… każdego biletu osobno! Wprawdzie kupno 4 biletów obok siebie nie było możliwe, ale osobno już tak!

Happy end

Sytuacja skomplikowała się jednak, gdy okazało się, że mogę kupić tylko 3 bilety, bo nie ma już więcej miejsc. Po raz kolejny zimny pot oblał moje czoło, ale stwierdziłam, że jakoś musimy sobie poradzić. Zadzwoniłam więc na infolinię i drżącym głosem zaczęłam błagać o znalezienie jeszcze jednego miejsca. Mimo, że po angielsku rozmawiam raczej dobrze, porozumienie się z miłą Panią ze szkockim akcentem okazało się równie łatwe co zakup papieru toaletowego i ryżu w ostatnim czasie. Po chwili jednak udało nam się sfinalizować zakup czwartego biletu, w pierwszej klasie i w cenie 20 funtów wyższej. Nie miało to jednak większego znaczenia. Najważniejsze było to, że podróż Hogwart Expressem została uratowana!

JAcobite train, Hogwart Express, Szkocja, Fort William, Mallaig, Glenfinnan, Harry Potter, wiadukt Szkocja

A co jeśli zabraknie biletów?

Jeśli z jakiejś przyczyny widzisz komunikat, że żadne miejsca nie są dostępne na wybrany kurs, spróbuj:

 • Wybrać przejażdżkę w innym terminie, oczywiście jeśli to jest możliwe
 • Spróbować kupić bilety pojedynczo
 • Sprawdzić dostępność biletów w 1 klasie (niestety jest to droższa opcja, ale czego się nie robi dla spełnienia marzeń)
 • Zadzwonić na infolinię i spróbować metody na „chorom curke” – nie no żart, nie próbujcie tej metody. Po prostu zadzwońcie i zapytajcie.
 • W ostateczności czasami jakieś wolne miejsca mogą być dostępne w dniu odjazdu pociągu już na miejscu. Wtedy musicie udać się do konduktora na dworcu w Fort William i tam liczyć na łut szczęścia.

Słowem zakończenia

Podróż do Szkocji i przejażdżka Jacobite Train była spełnieniem moich marzeń z dzieciństwa. Ale jestem przekonana, że nawet jeśli nie należycie do ścisłego grona fanów Harrego Pottera, również będziecie zachwyceni. Wypad do Szkocji jest cudownym pomysłem, dlatego mówię Wam, jak sytuacja w naszym kraju i na świecie się uspokoi, koniecznie rozważcie ten kierunek.  Niedługo pojawi się post o 3-dniowym wypadzie do Szkocji, a tym razem przypominam Wam tekst o wycieczce do Irlandii.  W wolnej chwili przeczytajcie sobie również mój tekst o tym, dlaczego Irlandia skradła moje serce i prawdopodobnie skradnie też Twoje. 

Tymczasem życzę Wam mnóstwo zdrowia, spokoju i rozwagi w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Wierzę, że niedługo sytuacja wróci do normy i bez żadnych problemów będziemy mogli planować swoje podróże, chodzić do kina czy na koncerty.  Trzymajcie się ciepło!

Dołącz do społeczności bloga!

1. Zaobserwuj mnie na instagramie @zakreecona.pl

2. Odwiedź mój fanpage na facebooku Zakreecona